ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۲۷ , بهمن, ۱۳۹۶ | ۱۰:۴۳:۱۲
کد مطلب : 11625

گفتگو با دکتر اخلاق محمدیان:فعالیت ۱۵ سرمایه گذار خارجی در سطح شهرک های صنعتی استان خوزستان

فعالیت ۱۵ سرمایه گذار خارجی در سطح شهرک های صنعتی استان خوزستان 🔴🔴مقدمه: – شهرک‌های صنعتی با هدف فراهم کردن […]

images (6)

فعالیت ۱۵ سرمایه گذار خارجی در سطح شهرک های صنعتی استان خوزستان
🔴🔴مقدمه:
– شهرک‌های صنعتی با هدف فراهم کردن فضای مناسب و دارای زیرساخت های لازم برای سرمایه گذاری، ساماندهی و استقرار مشاغل آلاینده، تجمیع و جلوگیری از پراکندگی صنایع، صرفه جویی در هزینه ها ایجاد شدند.
شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان در حال حاضر مدیریت ۷۱ شهرک و ناحیه صنعتی مصوب را بر عهده دارد و تاکنون در سطح شهرک‌های صنعتی استان ۱۳۹۰ واحد به بهره برداری رسیده اند و برای بیش از ۲۱ هزار نفر در این واحدها ایجاد اشتغال شده است.
گفت و گوی خبرنگار آنزان با ” اخلاق محمدیان” مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان که از اواخر سال ۹۲ مسئولیت اداره این شرکت را بر عهده گرفته است در خصوص شرایط کنونی شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان به شرح ذیل است:
تصوری مبنی بر این وجود دارد که در ایران ، فعالیت های تولیدی عمدتاً با شکست مواجه می شوند؛ بنظر شما چه عواملی در بروز چنین اتفاقی نقش دارند؟
پاسخ: چنانچه منظور از تولید، صنایع خرد و کوچک باشد باید بدانیم این صنایع به همان اندازه که زود بازده هستند به همان نسبت نیز شکننده و آسیب پذیر هستند ، بطور معمول روند شکل گیری فعالیت تولیدی دارای مراحل مختلفی است اما برای واحدهای صنعتی کوچک مطابق پیش بینی های اقتصادی پروسه زمانی ۵ ساله ای وجود دارد که به آن دوره رشد اطلاق می شود، اگر دوره رشد سپری شد آن واحد می تواند به فعالیت خود ادامه داده و به صنایع متوسط یا بزرگ تبدیل شود؛ اما اگر این واحد بنا به هردلیل اعم از سرمایه در گردش، نداشتن بازار فروش، اختلاف شرکا و غیره در همان دوره رشد به حالت رکود و توقف برسد به نحوی که به آن واحد بتوان ” واحد مُرده ” گفت شاید قابلیت احیا کردن را داشته باشد اما پس از مدتی مجدداً دچار مشکل می شود و معمولاً به مرحله ورشکستگی نیز می رسد.

بارگیری (6)

🔴در خوزستان اوضاع شهرک های صنعتی چگونه است ؟ چه میزان سرمایه گذاری و چه تعداد اشتغال ایجاد شده است ؟
پاسخ: وظیفه ذاتی شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان ساماندهی شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان در بخش ایجاد و توسعه زیرساخت های مورد نیاز برای سرمایه گذاری مانند آب، برق، گاز، مخابرات، اینترنت، جاده دسترسی، آتش نشانی و غیره است و در بخش دیگر نیز ارائه خدمات حمایتی نرم افزاری شامل مشاوره، آموزش، عارضه یابی، رفع عوارض تولید و غیره از کارکردهای ما محسوب می شود.
۷۱ شهرک و ناحیه صنعتی مصوب در استان وجود دارد، ۵۹ شهرک و ناحیه دارای زمین هستند و ۵۱ عدد از آنها به بهره برداری رسیده اند؛ همچنین به تصویب شورای برنامه ریزی استان خوزستان ۱ شهرک و ۱ ناحیه صنعتی حذف و ۱۴ شهرک و ناحیه دیگر به دلیل عدم توجیه اقتصادی یا مشکل تأمین اراضی تا سال ۱۳۹۹ از دستور کار شرکت خارج شده اند.
هم اکنون در اکثر ۵۱ شهرک و ناحیه صنعتی بهره برداری شده زیرساخت های لازم برای سرمایه گذاری وجود دارد و متقاضیان می توانند انتخاب کنند که در چه شهرک یا ناحیه ای مستقر شود و چنانچه یک سرمایه دار قصد سرمایه گذاری در طرحی را داشته باشد که در محدوده شهرک ها و نواحی صنعتی نباشد امکان فراهم کردن شرایط و مستقل کردن او در قالب یک ناحیه صنعتی خصوصی وجود دارد که نمونه آن صدور مجوز احداث ناحیه صنعتی خصوصی درودگران بوده است.
میزان سرمایه گذاری های صورت گرفته در سطح شهرک‌ها و نواحی صنعتی خوزستان بر اساس جواز تاسیس ۴۹ هزار و ۹۸۳ میلیارد ریال در قالب ۲۵۴۴ فقره قرارداد منعقد شده است ، ۱۳۹۰ واحد به بهره برداری رسیده اند که با سرمایه گذاری ۲۶ هزار و ۵۶۲ میلیارد ریال برای بیش از ۲۱ هزار نفر ایجاد اشتغال کرده اند.
🔴راه برون رفت از مشکلات کارگاهها و شرکتهای تولیدی مستقر در این شهرکها را چه می دانید؟
پاسخ: عمده ترین چالش ها و مشکلات واحدهای تولیدی مرتبط با سایر حلقه های موثر در تولید است که طبیعتاً به وظایف ذاتی شرکت شهرک‌های صنعتی تداخل ندارد اما به دلیل اینکه واحدها در شهرک های صنعتی استقرار دارند از ما نیز انتظار حمایت می رود ، مطرح کردن مشکلات واحدها در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان باعث شد تا هفته اول بهمن ماه به ۳۵ واحد تولیدی بیش از ۷۸۰ میلیارد ریال تسهیلات سرمایه در گردش و ثابت از محل اعتبارات طرح رونق تولید پرداخت شود، تشکیل کنسرسیوم های صادراتی و خوشه های توسعه کسب و کار نیز از سایر اقدامات حمایتی از واحدها بوده اند. همچنین برخی از واحدها در حال فعالیت زیر ظرفیت تولید واقعی خود هستند یا در مرحله ساخت و ساز به سر می برند و با پیشرفت فیزیکی بیش از ۶۰ درصد به دلیل محدودیت های مالی متوقف مانده اند که با تفاعم نامه منعقد شده بین استانداری خوزستان و مدیریت شعب بانک ملی استان اعتباری ۵۰۰۰ میلیارد ریالی نیز در قالب کمک های فنی- اعتباری برای حمایت از این واحدها در نظر گرفته شده است.
اما مهم ترین راهکار نهادینه شدن فرهنگ استفاده از محصولات ملی و محلی است زیرا وقتی بازار وجود داشته باشد تولیدات این واحدها بهبود یافته و به پایداری خواهند رسید تا بدین ترتیب مجالی برای وارد کردن کالاهای مشابه تولید داخلی وجود نداشته باشد و چه بسا واحدهای تولیدی بتوانند مانند ۳۳ واحدی که در حال حاضر در شهرک های صنعتی خوزستان دارای بازار صادراتی هستند تبدیل به واحدهای صادرات محور نیز بشوند.
🔴بعضا مشاهده می شود با وجود آماده سازی زیر ساخت ها در برخی از شهرک ها و نواحی صنعتی فعالیتی در این شهرک ها صورت نمی گیرد، علت چیست؟ چه راهکاری برای فعال سازی این شهرک ها و نواحی وجود دارد؟
پاسخ: تا دهه ۷۰ در مجموع در استان ۱۷ شهرک و ناحیه وجود داشت اما در دهه ۸۰ به یکباره این آمار به ۴۱ شهرک و ناحیه می رسد که این امر نشان می دهد مطالعات کافی انجام نشده است و نتیجه آن وجود ۱۱ شهرک و ناحیه غیر تقاضا محور حتی با داشتن امکانات زیربنایی در استان می شود با این حال قانوناً وظیفه ما تأمین زیرساخت های اصلی مانند آب، برق، خیابان در تمامی شهرک ها و نواحی است تا سرمایه گذار جذب شود و اگر سرمایه گذاری در شهرکی فاقد تقاضا یا کم تقاضا وارد شد سایر امکانات مورد نیاز برای تولید نیز برای او طی مدت زمانی که به ساخت و ساز مشغول است فراهم می شود.
راهکارهای پیشنهادی نیز استفاده از ظرفیت های موجود در زمینه استقرار انرژی های تجدید پذیر و به ویژه انرژی های خورشیدی در نواحی صنعتی غیر تقاضا محور و همچنین واگذاری شهرکها و نواحی صنعتی غیر تقاضا محور در راستای انجام برخی طرح های اقتصادی غیر صنعتی بر اساس ظرفیت های منطقه ای است.
🔴چه مراحلی برای استقرار یک متقاضی سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی باید طی شود و چه تسهیلاتی به متقاضیان اختصاص می یابد؟
پاسخ: معمولاً برای واگذاری نیاز به ۲ مجوز است، در بخش صنایع تبدیلی کشاورزی مجوز سازمان جهاد کشاورزی و در بخش صنایع مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لازم است، در مواقع اضطراری در صورتی که مدارک و مستندات متقاضی کامل باشد طی مدت حداکثر یک هفته زمین در اختیار او گذاشته می شود. در حال حاضر علاوه بر اینکه در ۹۰ درصد شهرک ها افزایش قیمتی در سال جاری صورت نگرفته است بلکه میزان پیش پرداخت نقدی از ۳۰ درصد به ۵ درصد کاهش یافته است و ۹۵ درصد باقیمانده نیز در قالب ۱۶ قسط با تنفس ۳ ماهه دریافت می شود و چنانچه شخصی قبل از برنامه زمانی پیش بینی شده واحد خود را به بهره برداری برساند ۸۰ درصد اقساط در قالب مشوق تعیین شده، مورد بخشودگی قرار می گیرد. حتی سابقه داشته است که مهلت بازپرداخت اقساط در شرایط اضطراری افزایش یافته باشد و در مجموع تلاش مجموعه شرکت شهرک های صنعتی تسهیل شرایط برای تولید کنندگان است.
🔴در بخش سرمایه گذاری خارجی در این حوزه آیا کاری تا کنون صورت گرفته است؟
پاسخ: بیش از ۱۵ سرمایه گذار خارجی در شهرک های صنعتی آبادان، خرمشهر و دزفول مستقر شده اند که عمدتاً در زمینه صنایع فلزی، شیمیایی و کانی های غیر فلزی فعالیت دارند.
🔴وجود صنایع بزرگ نفت، گاز، پتروشیمی ، سد سازی و برق، بنادر و کشتیرانی ، راه آهن ، فولاد ، کشاورزی، سیمان و …. چه فرصتی را برای این بخش فراهم آورده است؟ آیا تاثیری در ارتقاء جایگاه فنی و اقتصادی شهرک های صنعتی خوزستان داشته است؟
پاسخ: صنایع بالا دستی برای تأمین قطعات مورد نیاز خود به صنایع پایین دستی نیاز دارند مانند نفت و گاز که به تجهیزات بسیاری نیاز دارد و در بخش صنایع کوچک و متوسط انجمن سازندگان تجهیزات نفت و گاز خوزستان فعالیت دارند بنابراین وجود صنایع کلان در استان یک فرصت برای صنایع کوچک است که با ایجاد ارتباط بین آنان بتوان رشد اقتصادی مطلوبی را رقم زد در همین راستا نظام مبادلات پیمانکاری فرعی ( ispx) شرکت شهرک های صنعتی خوزستان با فعالیت های خود شامل برگزاری تور صنعتی و شرکت در نمایشگاه های تخصصی سعی در برقراری ارتباط بین مصرف کنندگان واقعی و تولید کنندگان استانی دارد.
از طرفی صنایع کوچک نیز مواد اولیه خود را از طریق صنایع کلان تأمین می کنند و در واقع یک زنجیره بین صنایع کلان و کوچک در استان شکل گرفته است که تقویت این زنجیره می تواند رشد مطلوب تولید و اشتغال و توسعه اقتصادی را به وجود آورد.
🔴حرف آخر؟
پاسخ: دنیای امروز، دنیای ارتباطات است و این ارتباطات را با توجه به معضل سراسری کشور که همان اشتغال است باید در مسیر تشویق سرمایه داران نسبت به سرمایه گذاری هدایت کرد که این مهم به عهده رسانه ها و اهالی قلم است. انعکاس شرایط و امکااتی که برای سرمایه گذاری در استان فراهم شده است می تواند به رشد سرمایه گذاری کمک کند و از طرفی کارکرد اصلی رسانه ها، فرهنگ سازی است لذا نهادینه کردن فرهنگ « نه گفتن به کالاهای وارداتی» و استقبال از کالاهای ساخت داخل، می تواند نهضت ترجیح کالای داخلی را ایجاد کند در واقع هر فردی دغدغه اشتغال و شکوفایی اقتصادی را دارد در هر جایگاهی که باشد نخستین قدمی که می تواند بردارد خرید کالای داخلی است که همین امر می تواند متقاضیان سرمایه گذاری در بخش تولید را افزایش داده و اشتغال بومی ایجاد کند.