ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۱۴ , دی, ۱۳۹۷ | ۱۰:۴۷:۲۸
کد مطلب : 12080

کدامیک از وزرای دولت می بايست استعفا دهند؟!

کدامیک از وزرای دولت می بايست استعفا دهند؟!

به گزارش اهواز خبر،بالاترین سهم از بودجه ۹۸ به وزارتخانه آموزش و پرورش اختصاص یافته است . بر این اساس این وزارتخانه سهمی ۳۱ درصدی را از اعتبار ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی اختصاص یافته به وزارتخانه ها از آن خود کرده است .

بر این اساس پس از وزارتخانه های آموزش و پرورش  با سهم ۳۱ درصدی از بودجه وزارتخانه ها، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دومین سهم را از ان خود کرده است .این وزارتخانه ۲۹ درصد از کل اعتبار وزارتخانه ها را از آن خود کرده است. به این ترتیب تنها دو وزارتخانه آموزش و پرورش و تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیمی از بودجه وزارتخانه ها را به خود اختصاص داده اند.

لازم به ذکر است دولت در سال ۹۸ برای آموزش‌وپرورش اعتباری معادل ۴۵ هزار و ۸۳۱ میلیارد و ۳۳۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در نظر گرفته است.

در عین حال بودجه سال آینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی براساس لایحه بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۸ کل کشور با افزایش بیش از ۳۳ درصدی نسبت به امسال به ۴۳۱ هزار و ۶۸۷ میلیارد و ۴۵۴ میلیون ریال (۴۳۱،۶۸۷،۴۵۴،۰۰۰،۰۰۰) رسید.

سومین سهم بالای بودجه به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  با۱۰ درصد از کل اعتبار اختصاص دارد. بر این اساس در مجموع ۷۰ درصد از بودجه ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی وزارتخانه ها در سال ۱۳۹۸ را سه وزارتخانه پیش گفته از آن خود می‌کنند.

بایستی توجه داشت که این بودجه فقط بودجه وزارتخانه ها است و با بودجه کل آن بخش (مانند نفت، نیرو و دفاع) متفاوت است.

لایحه بودجه ۹۸ کل کشور با جمع منابع ۱۷۰۳هزار میلیارد تومان و بودجه عمومی ۴۷۸هزار میلیارد تومانی منتشر شد.

در ماده واحده بودجه ۹۸ آمده است: بودجه سال ١٣٩٨ کل کشور از حیث منابع بالغ بر هفده میلیون و سی و دو هزار و سیصد و سی و دو میلیارد و دویست و هفتاد میلیون ریال و از حیث مصارف بالغ بر هفده میلیون و سی و دو هزار و سیصد و سی و دو میلیارد و دویست و هفتاد میلیون ریال است.

و اما قیمت نفت در لایحه بودجه ۹۷، ۵۵ دلار پیش بینی شده که این رقم در قانون بودجه ۹۶، ۵۰ دلار بود.

کاهش درآمد نفتی از ۱۱۸ هزار میلیارد تومان به ۱۰۶ هزار میلیارد تومان، افزایش درآمد مالیاتی به ۱۲۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان و کاهش پرداخت یارانه نقدی از ۴۲ هزار میلیارد تومان به ۲۳ هزار میلیارد تومان نیز از سایر موارد ذکر شده در مقایسه دخل خرج کشور در سالهای ۹۶ و ۹۷ است.

ثبات در وام ازدواج و تدام خرید غیبت سربازی نیز از جمله شباهت های قانون بودجه ۹۶ و لایحه بوجه ۹۷ است.

افزایش ۳ برابری عوارض خروج از کشور از ۷۵ هزار تومان به ۲۲۰ هزار تومان از موارد دیگری است که در مقایسه دخل و خرج کشور در سال جاری و سال آتی لحاظ شده است.

بودجه عمرانی کشور در لایحه بودجه ۹۷کاهش چشمگیری به نسبت سال جاری داشته است اما نکته قابل توجه این است که افزایش برداشت از صندوق توسعه ملی از۲۰ درصد در سال ۹۶ به ۳۲ درصد در سال ۹۷ افزایش یافته که یکی از راهکارهای جبران کسری بودجه عمرانی کشور استمحال از صندوق توسعه ملی است.

رقم پیشنهادی دولت برای دلار در لایحه بودجه ۹۷، ۳ هزار و ۵۰۰ تومان است در حالی که در قانون بودجه ۹۶ کل کشور ۳۳۰۰تومان دیده شد.

دولت در بودجه ۹۷ سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز را ۳۲ درصد پیشنهاد کرد در حالی که در سال ۹۶ این میزان ۲۰ درصد بوده است.

نکته حائز اهمیت دیگر در بحث لایحه بودجه ۹۷ کل کشور این است که دولت در سال آتی ۱۲ هزار میلیارد تومان بیشتر مالیات می‌گیرد،  بر اساس تبصره۶ لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور، سقف معافیت مالیاتی ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۴/۱۲/۶۶ و اصلاحات بعدی آن در سال ۹۷، مبلغ ۲۴۰ میلیون ریال تعیین می‌شود.

در مقایسه با بودجه سال ۹۷،سال ۹۶ نیز ارقام تخصیصی به وزارتخانه ها و سازمانها نیز نشان از تغییرات گسترده در سطوح مختلف را می دهد.به عنوان مثال؛بودجه وزارت صنعت معدن و تجارت در سال آینده ۵۸۹ میلیارد تومان است. بودجه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان رقم ۲۲ میلیارد و ۲۸۹ میلیون تومان، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) ۴۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران( ایمیدرو) ۷۰۴ میلیارد تومان، سازمان توسعه تجارت ایران ۳۶ میلیارد و ۸۵۲ میلیون تومان تعیین شده است.

در عین حال بودجه عمرانی وزارت راه در لایحه بودجه سال ۹۶ نزدیک به ۸ هزار میلیارد تومان تعیین شد که کمترین آن مربوط به سازمان هواپیمایی با ۳۰۰ هزار تومان و بیشترین آن مشمول شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با ۴۲۰۰ میلیارد تومان است.

در برآورد لایحه بودجه ۹۶ برای حقوق و مزایای مستمر مبلغ ۲ میلیون و ۷۹ هزار و ۵۷ میلیون ریال،‌ سایر ۲ میلیون و ۷۷ هزار و ۸۷۴ میلیون ریال و جمعا ۴ میلیون و ۱۵۶ هزار و ۹۳۱ میلیون ریال برای اعتبارات هزینه‌ای در نظر گرفته شده است که اعتبار اختصاصی سال ۹۶ این وزارتخانه (وزارت راه و شهرسازی) یک میلیون و ۲۶۵ هزار میلیون ریال، اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ۸۰ میلیون و ۶۳۸ هزار و ۷۵۴ میلیون ریال است که جمعا بودجه این وزارتخانه در سال ۹۶، ۸۶ میلیون و ۶۰ هزار و ۶۸۵ میلیون ریال برآورد شده است. این اعتبارات به ۱۶ زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی اختصاص می‌یابد.

رقم تملک دارایی‌های سرمایه‌ای وزارت راه و شهرسازی ۷ میلیون و ۹۹۲ هزار میلیون ریال در بودجه ۹۶ برآورد شده است. برای راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران بودجه عمرانی ۱۴ میلیون و ۳۸۶ هزار و ۹۰۰ میلیون ریال و برای شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور ۴۲ میلیون و ۷۰۱ هزار و ۹۰۰ میلیون ریال بودجه عمرانی در نظر گرفته شده است.

در لایحه بودجه سال ۹۶ بودجه عمرانی سازمان راهداری ۷ میلیون و ۵۲۰ هزار و ۲۹۷ میلیون ریال،‌ بودجه عمرانی سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات دولتی و عمومی ۴ میلیون و ۸۸۲ هزار و ۴۳ میلیون ریال، بودجه عمرانی شرکت عمران شهرهای جدید یک میلیون و ۱۶۷ هزار و ۶۰۰ میلیون ریال بودجه عمرانی شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران یک میلیون و ۱۱۱ هزار و ۵۲۲ میلیون ریال و بودجه شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی ۱۶۴ هزار و ۷۰۰ میلیون ریال برآورد شده است.

طبق جداول خلاصه بودجه دستگاه‌های اصلی کشور در پیش‌بینی سند مالی ۹۶، شرکت‌های ملی پست جمهوری اسلامی ایران و ارتباطات زیرساخت به عنوان تابعه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از بودجه جاری بی‌نصیب ماندند. شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران براساس پیش‌بینی‌های مالی ۲۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان و شرکت سهامی ارتباطات زیرساخت نیز ۱۵ میلیارد تومان بودجه عمرانی برای سال ۹۶ طبق این پیش‌بینی خواهند داشت.

دولت در لایحه بودجه سال ۹۶، منابع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در مجموع ۲۴۰,۴۶۷.۸۰۱ میلیون ریال تعیین کرد. از میان بودجه صندوق بازنشستگی کشوری ۲۱۹.۷۷۴.۸۰۰ میلیون ریال، بودجه کمک به اداره و نگهداری مجموعه‌های تفریحی، ورزشی و کارگران ۲۶.۰۰۰ میلیون ریال، بودجه کمک به ارتقاء خدمات رفاه اجتماعی اقشار خاص به میزان ۱۱.۱۹۱.۰۰۰میلیون ریال، بودجه مربوط به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر۴.۵۹۰.۰۰۰ میلیون ریال، بودجه کمک وزارت کار به موسسه آموزش علمی کاربردی مهارت به میزان ۲۴۱.۰۰۰ میلیون ریال، بودجه مربوط به کمک وزارت کار به شکل‌گیری و توانمندسازی تعاونی‌ها به میزان ۳۰.۰۰۰ میلیون ریال و بودجه وزارت کار برای بیمه های اجتماعی ۱۲.۶۳۰.۰۰۰ میلیون ریال اعلام شده است.

در لایحه بودجه سال آینده منابع کل سازمان برنامه و بودجه کشور ۸,۵۳۴.۵۱۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده است از این میزان ۳.۳۵۰.۰۰۰ میلیون ریال مختص به سازمان برنامه و بودجه کشور و۲.۹۲۰.۰۰۰ میلیون ریال مختص به سازمان های مدیریت و برنامه ریزی استان ها است.

همچنین برای وزارت امور اقتصادی و دارای با بودجه یی معادل ۱۵,۹۹۰.۲۲۰ میلیون ریال در سال ۹۶ تعیین شده است، که از این رقم سهم وزارت امور اقتصاد و دارایی ۹.۸۸۵.۶۲۴ میلیون ریال است، در این میان اجاره کانال های ماکروویو سازمان هواشناسی کشور برای پرداخت به شرکت مخابرات ایران ۲.۶۴۰ میلیون ریال، اجاره کانال های مایکروویو سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برای پرداخت به شرکت مخابرات ایران ۵.۲۴۰ میلیون ریال، پژوهشکده امور اقتصادی ۶۶.۷۱۶ میلیون ریال، صندوق تامین خسارت های بدنی ۶.۰۰۰.۰۰۰ میلیون ریال و پژوهشکده بیمه ۳۰.۰۰۰ میلیون ریالاعلام شده است.

منابع سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران برای سال آینده ۹۵,۶۱۷ میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

بودجه سازمان امور مالیاتی کشور نیز با بودجه ای معادل ۲۳,۷۴۴.۲۱۵ میلیون ریال تعیین شده است.

همچنین دولت منابعی با رقم ۶,۸۳۰.۸۸۱ میلیون ریال برای گمرک جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته است، از سوی دیگر بر اساس لایحه بودجه ۹۶، حقوق ورودی ۳هزار میلیاردی برای واردات خودرو و درآمد ۱۳هزار میلیاردی برای واردات سایر کالاها در نظر گرفته شده است. دولت در لایحه بودجه ۹۶ منابع درآمدی خود را در بخش حقوق ورودی خودرو ۳ هزار ۲۱۷ میلیارد تومان پیشنهاد کرد. همچنین درآمد مالیات نقل و انتقال خودرو هم در لایحه بودجه ۷۴۱ میلیارد تومان اعلام کرد.

 طبق پیشنهاد دولت سهم صندوق توسعه ملی در بودجه سال آینده از حداقل ۳۰ به ۲۰ درصد در لایحه بودجه کاهش یافته است.

براساس بند ب تبصره یک ماده واحده «سهم صندوق توسعه ملی موضوع بند ب ماده یک قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) مقدار ‌۲۰ درصد تعیین می‌شود. بانک مرکزی موظف است ۲۰ درصد منابع حاصل از ارزش صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز را به حساب صندوق توسعه ملی واریز کند. مبالغ مذکور به صورت ماهانه واریز و از ماه یازدهم سال محاسبه و تسویه می‌شود.

حال با مقایسه میزان بودجه وزارتخانه ها در سالهای ۹۶ و ۹۷ و ۹۸ و همچنین پیرو استعفای وزیر بهداشت(که امیدواریم نیتی غیر از این نداشته باشد!!!)،مشخص می شود که کدامیک از وزرا می بایست منش و روش وزیر مستعفی را پیش بگیرند….

5113779

17