ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۴ , شهریور, ۱۳۹۶ | ۰۸:۵۰:۲۳
کد مطلب : 11422

چه شد که تنها گزینه غیربومی تصدی شهرداری اهواز انصراف داد؟!/ماجرای نامه مکتوبی که به دست یکی دو نفر از اعضا شورا نرسید!

چه شد که تنها گزینه غیربومی تصدی شهرداری اهواز انصراف داد؟!/ماجرای نامه مکتوبی که به دست یکی دو نفر از اعضا شورا نرسید!

به گزارش اهوازخبر،محمدجعفر فلسفی در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات که امروز (شنبه ۴ شهریورماه) در صحن شورای شهر اهواز برگزار شد، اظهار کرد: در فرآیند رسیدن به گزینه نهایی برای تصدی شهرداری اهواز، تمام توجهات بر آقای مهدی جمالی‌نژاد، شهردار سابق اصفهان که یکی از گزینه‌ها بود، متمرکز شد. آقای جمالی‌نژاد در نشست‌هایی که با وی داشتیم، نکاتی را ذکر کردند که باید این نکات مورد توجه منتخبان شورا قرار می‌گرفت.
وی ادامه داد: ضرورت وجود وحدت و همدلی بین اعضای شورا به ویژه در زمینه انتخاب شهردار از جمله این نکات بودند. آقای جمالی‌نژاد گفته بودند اگر قرار باشد که سکان‌دار شهرداری اهواز شوم باید غالب اعضای شورای شهر یعنی حداکثر ۱۰ یا ۱۱ عضو به این جمع‌بندی درباره انتخاب من به عنوان شهردار اهواز رسیده باشند و مایل هستم در چنین فضایی کار کنم.
رییس شورای اسلامی شهر اهواز افزود: نکات ظریفی از آغاز مورد توجه آقای جمالی‌نژاد بود و بعدها نیز مورد توجه شورا قرار گرفت و هر چه بیشتر جلو رفتیم این نکات بیشتر ملموس شد. تمام تلاش ما این بود که در مورد آقای جمالی‌نژاد یا هر گزینه دیگری، به یک جمع‌بندی برسیم. اگر در مورد هر گزینه‌ای که جمع‌بندی غالب اعضای شورای شهر برای تصدی شهرداری اهواز، وجود داشته باشد، این امر یک امتیاز مثبت برای آن گزینه محسوب می‌شود.
فلسفی با اشاره به اینکه جمالی‌نژاد خواستار اجماع نظر اعضای شورای شهر اهواز در بحث انتخاب شهردار بود، تصریح کرد: از طرف استان‌های دیگر نیز به آقای جمالی‌نژاد نیز تقاضاهایی برای پذیرش سکان‌داری شهرداری درون استان‌ها شده بود و شاید چه بسا زودتر از اهواز، استان‌های دیگر به دنبال آقای جمالی‌نژاد بودند.
وی عنوان کرد: در نشست‌ها، جلسات و رایزنی‌هایی که شورا برگزار کرد، در مورد انتخاب آقای جمالی نژاد به عنوان شهردار اهواز، یک جمع‌بندی حداقلی در میان هفت نفر از اعضا ایجاد شد و حتی این رقم به هشت نفر نیز رسید و هیچ مشکل خاصی در این زمینه وجود نداشت. هر گزینه دیگری با رای هفت یا هشت عضو شورا، می‌تواند شهردار شود.
رییس شورای اسلامی شهر اهواز ادامه داد: در رایزنی‌ها و جلسات شورا با آقای جمالی‌نژاد، آقای جمالی‌نژاد از شرایط و همچنین میزان جمع‌بندی و اجماع نظر شورا می‌پرسیدند تا اگر فضای لازم محقق نشود، در استان‌های دیگر خدمت کنند و در این زمینه، تا حدودی زمان را مدنظر قرار داده بودند. اما شورا به اشکال مختلف، این زمان را کش داد و طولانی کرد تا ببیند این جمع‌بندی در فضای مدنظر آقای جمالی‌نژاد تا لحظه آخر ایجاد می‌شود یا نه.
فلسفی ادامه داد: به همین دلیل بود که در آخرین لحظه یعنی حدود ساعت ۷:۳۰ صبح بحث لغو جلسه تعیین شهردار اهواز اعلام شد. این مساله به تلاش شورا برای ایجاد همان فضای یادشده و اجماع‌ نظر حداکثری برمی‌گردد. آقای جمالی‌نژاد از بحث‌هایی که در رابطه با بومی یا غیربومی بودن شهردار اهواز مطرح بود، مطلع شده بود.
وی افزود: حتی آقای جمالی‌نژاد به عنوان یک رویکرد به ما تاکید کرد اجماع نظر شورا در مورد یک گزینه بومی برسیم ، اُولی است تا شورا با این رویکرد در بحث انتخاب شهردار عمل کند. همزمان با این مسائل، شورای شهر یزد که خواهان آقای جمالی نژاد بود، نیز لحظه ‌به‌ لحظه مسائل اینجا را دنبال می‌کرد. در آخرین تماس من با آقای جمالی‌نژاد انتخاب وی به عنوان شهردار یزد تایید شد.
رییس شورای اسلامی شهر اهواز در خصوص دیگر علل لغو جلسه رسمی امروز شورا برای تعیین و معرفی شهردار بیان کرد: قانون، نحوه اطلاع‌رسانی جلسات شورا به اعضا را تعیین کرده است اما در این رابطه برای یکی از اعضا ابهاماتی ایجاد شده بود و این عضو ادعا داشت که برگزاری جلسه امروز رسما و به طور مکتوب به وی ابلاغ نشده است.
فلسفی ادامه داد: بر اساس تبصره یک ماده ۷ قانون شوراها “روز و ساعت تشکیل جلسات دارای دستور کار باید حداقل ۲۴ ساعت قبل به اعضا ابلاغ شود”. در این تبصره بحث ابلاغ کتبی قید نشده است و بین ابلاغ و ابلاغ کتبی نیز تفاوت وجود دارد.
وی افزود: بر اساس آنچه که دوستان گفتند معمولا اطلاع‌رسانی جلسات شورا به اعضا از طریق سامانه پیامکی انجام می‌شد اما به علت حساسیت جلسه تعیین شهردار اهواز و به منظور نبودن هیچ ابهامی در این زمینه به صورت مکتوب نامه تشکیل جلسه را صبح روز پنج‌شنبه (۲ شهریورماه) آماده کردیم تا برای اعضا ارسال شود.

رییس شورای اسلامی شهر اهواز ادامه داد: ظاهرا دوستان موفق نشدند این نامه مکتوب را به دست یکی دو نفر از اعضا شورا برسانند. بنابراین این ذهنیتی در ذهن این اعضا ایجاد و عدم ابلاغ مکتوب تشکیل جلسه امروز به عنوان یک خدشه و خلل تلقی شد.

فلسفی افزود: به دلیل این قصور رخ داده و به منظور رفع شبهه‌های موجود و احترام به این اعضا و همچنین با توجه به انصراف آقای جمالی‌نژاد و تلاش برای رسیدن به جمع‌بندی در مورد یک گزینه دیگر برای تصدی شهرداری اهواز در روزهای آتی، ترجیح داده شد جلسه امروز شورا لغو شود.