ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , آبان, ۱۳۹۵ | ۱۲:۱۶:۲۳
کد مطلب : 9248
استاندار خوزستان اظهار داشت؛

وقفه در ارسال لایحه اعتبارات مربوط به ریزگردها به دولت/ لزوم آمادگی کامل دستگاه‌های اجرایی در شرایط بحران

وقفه در ارسال لایحه اعتبارات مربوط به ریزگردها به دولت/ لزوم آمادگی کامل دستگاه‌های اجرایی در شرایط بحران

به گزارش اهوازخبر،غلام رضا شریعتی ظهر امروز، در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران استان اظهار کرد: جلسات شورای مدیریت بحران استان با فاصله کم برگزار شود تا هم ترافیک موضوع نداشته باشیم و هم دستور کار جلسات کمتر شود.

وی با بیان اینکه بخش عمده معیشت مردم در استان از کشت محصولات کشاورزی است، تصریح کرد: با توجه به نزدیک شدن کشت پاییزه مشکلات کشاورزی و آب مورد نیاز کشاورزان حل شود.

استاندار خوزستان با اشاره به اعتراض فرماندار شادگان در مورد قرارداد آب بین کشاورز و سازمان آب و برق مبنی بر اینکه قرارداد یک طرفه و به نفع سازمان آب است گفت: همانطوری که کشاورزان حقی دارند دولت نیز حق دارد و حق دولت حق عموم مردم است.

شریعتی ادامه داد: کشاورزان طبق قرارداد باید حق برداشت آب را در موقع مقرر به سازمان آب پرداخت کنند.

وی با اشاره به اعتراض چند ماه گذشته سازمان آب مبنی بر برداشت غیر قانونی آب توسط برخی کشاورزان در حوزه مارون گفت: برداشت غیر قانونی سبب شده بود نخیلات شادگان متضرر شوند به طوری که در این شرایط کسی نمی‌توانست ورود کند و مانع برداشت آب شود چرا که محصول به مرحله برداشت رسیده بود.

شریعتی تاکید کرد: کشاورزانی که مجوز برداشت آب دارند از همین الان به جهاد کشاورزی برای کشت محصول مراجعه کنند تا مشخص شود چه کسانی غیر قانونی از آب برداشت می‌کنند.

استاندار خوزستان با بیان اینکه منابع باید مدیریت شود و فرمانداران باید به منظور حل این مساله ورود کنند بیان کرد: جهاد کشاورزی، سازمان آب و برق و فرماندارانی که در حوزه آن‌ها مسائل مربوط به برداشت غیر قانونی آب وجود دارد این مشکل را در اسرع وقت رفع و یا در شورای تامین استان مطرح کنند.

عالی‌ترین مقام اجرایی دولت در استان با اشاره به ابهامات قرارداد آب بین کشاورز و سازمان آب و برق تاکید کرد: قرارداد باید اصلاح و حقوق و تکالیف دو طرف در آن لحاظ شود.

شریعتی با رد گفته رئیس نظام صنفی کشاورزی استان خوزستان مبنی بر اختصاص اعتبارات سیل و خسارات کشاورزی به برخی استان‌ها تاکید کرد: لایحه اعتبارات مربوط به ریزگرد‌ها، سیل و… آماده رفتن به هیات دولت بود که به دلایلی در آن وقفه ایجاد شد.

وی ادامه داد: در این لایحه مشکلات سیل و بحران‌های مختلف تمام استان‌ها پیش بینی شده است و اینطور نیست که سالی ۱۰بار لایحه به دولت برود.

استاندار خوزستان گفت: اگر به شهر یا استانی اعتباری اختصاص داده شده در قالب همین لایحه است و در حد اختصاص است و تاکنون کسی چیزی دریافت نکرده است.

رئیس شورای تامین استان خوزستان با بیان اینکه سیل در سال جاری در استان اتفاق افتاد تاکید کرد: برای هر آنچه امسال اتفاق افتاده در بودجه سال آینده میزان اعتبارات آن پیش بینی می‌شود.

شریعتی گفت: برای راه‌های که در بخش شعیبیه خسارت دیده‌اند ۱۷میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شده است.

استاندار خوزستان در پایان با اشاره به آلودگی هوا و احتمال بارش باران اسیدی و تبعات ناشی از آن خطاب به همه دستگاه‌های اجرایی استان تاکید کرد: همه دستگاه‌ها موظف هستند در آمادگی کامل به سر ببرند و قصور هیچ دستگاهی در این شرایط پذیرفتنی نیست.