ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , آبان, ۱۳۹۷ | ۰۰:۲۷:۵۲
کد مطلب : 11989

وضعیت سگ ها در کشور دچار مشکل است مسبب واقعی را در حاشیه ها و تلاطمات سیاسی گم نکند

وضعیت سگ ها در کشور دچار مشکل است مسبب واقعی را در حاشیه ها و تلاطمات سیاسی گم نکند در […]

IMG-20181107-WA0044

وضعیت سگ ها در کشور دچار مشکل است
مسبب واقعی را در حاشیه ها و تلاطمات سیاسی گم نکند

در حالیکه وضعیت سگ های ولگرد در همه شهرهای ایران دچار مشکلاتی بیشمار است، واقعه ی دلخراش سوختن سگ ها در اطراف اهواز و انتشار آن در بازی های سیاسی، علمی غیر انسانی و بیشرمانه است.
مسئله سگ های ولگرد مدت های مدیدی است که با جلوگیری از کشتار آنان، طرح های مراقبتی و مطالعاتی را می طلبید. و باید شیوه ای مدون و تایید شده برای همه استان ها تایید شود
در تبریز با جمع آوری این گونه سگ های ولگرد به عقیم سازی آنان اقدام می شود. اما می بینیم همین شهر یکی از منابع بزرگ خبری در کشتار بیرحمانه سگ های ولگرد است.
سوال اینجاست: آیا عقیم سازی سگ های ولگرد کار انسانی است؟
آیا بین عقیم سازی و کشتن با تیر و با چوب و چماق، یا سوازنیدن و یا در آب خفه کردن و یا در گونی نهادن، با هم فرقی دارد؟
سوال اینجاست: چه نوع تدبیری باید برای سگ های ولگرد جست؟ آیا تدبیر دولت ها برای سگ های ولگرد کشتن بی سر و صدای آنان است؟ یا محو کردن آنان با سوزاندنشان؟ در کشورهای پیشرفته ی جهان هم برای حیوان ولگرد سم و تزریق به کار گرفته می شود که در ادامه اشاره می کنم.
شهرداری ها چه نقشی در این مورد به عهده دارند؟ آیا وظیفه آنان گرفتن سگ ها و عقیم کردن آنان است یا نه با تیر کشتن و یا با آتش سوزاندن؟
آنچه مسلم است، شهرداری ها دچار مشکل روانی نیستند، اما آنچه گاها دیده می شود در فضاهای مجازی نوعی کشتن حیوانات با زجر است که از یک روانی ساخته است.
اگر دقت کنیم می بینیم کل شهرداری های کشور با مسئله ای به نام سگ های ولگرد روبرو هستند. چرا؟
آیا دولت طرحی برای آنان در نظر دارد؟ یا محیط زیست و یا بهداشت؟
از یکسوی بهداشت همواره در مورد اینگونه سگ های ولگرد و ناقل بیماری بودن آنان اخطارهای متعددی می دهد. و معمولا این اخطارها را نیز منتشر می کند.
و هر چند وقت یکبار، عده ای با اخبارهای گوناگون شهرداری ها را متهم می کنند به حیوان آزاری.
۱۶ آبان ۱۳۹۷ ایسنای خراسان رضوی تیتری زد با عنوان ” عاملان سگ‎‌کشی مجازات شوند” در این متن آنان معتقد بودند هر ساله شهرداری ۷۰۰۰ سگ ولگرد را می کشد.
در تاریخ: ۱۹ آذر ۱۳۹۰ سایت تحلیلی خبری عصر ایران تیتر سگ کشی بیرحمانه در تبریز را با تصاویری از کشته شدن سگ ها به روی سایت برد. در لید خبر آمده: اجساد سگ های ولگرد که با بیرحمانه ترین شکل ممکن کشتار می شوند به زباله گاه تبریز منتقل و به “کومورچایی” ریخته می شوند که می تواند فاجعه زیست محیطی دیگری را رقم زند.
در تصاویر ارایه شده سایت خبری عصر ایران تصویر سگی که بند به گردنش گذاشته شده بود و ظاهرا دار زده شده بود نشان داده شد.
متعاقب همین خبر سایت خبری رادیو فردا هم روی تیتر خبریش از کشتار بیرحمانه سگ ها مطلب تندی کار کرد.
سایت خبری رادیو فردا به تاریخ چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷ در مطلبی بلند بالا و تحلیلی با تیتر “ناله‌های حیوانی که مردم را به خیابان کشاند” دولت اسلامی را در صدر اخبار حیوان آزاری برد.
رادیو فردا از کشتن سگان با تزریق در شیراز وتجمع فعالان محیط زیست به همراه مردم شهرهای شیراز، مشهد و تهران با نتیجه گیری کاملا سیاسی نوشت: شعار سکوت بودن جرم نیست.
رادیو فردا محل مبنای خبرش را فیلمی که در خبرگزاری فارس منتشر شده بود مبنی بر اینکه عده ای با دستکش مایعی را به سگی به زور تزریق می کردند و سگ بشدت زجر می کشد تا مُرد قرار داد. بر اساس همین خبر آنچنان فضای مجازی ملتهب شد که معصومه ابتکار بیانیه ای صادر نمود.
در ادامه روایت رادیو فردا سگ های ولگرد در همه جای جهان مشکل ساز هستند به خاطر اینکه ناقل بیماری هستند.
رادیو فردا به نقل از امریکا نوشت: یک میلیون و ۲۰۰ هزار سگ بی‌خانمان در پناهگاه حیوانات با مرگ کمکی از راه تزریق ماده‌ای بدون درد زیر نظر دامپزشک و در زمانی کمتر از چند ثانیه کشته می‌شوند.
ما هم در ایران و بخصوص در خوزستان در این روش ها همراه هستیم. اما آنچه گمان می شود بیرحمانه است، مسببش شهرداری و یا سازمان مدیریت پسماند نیست.
همانگونه که در تهران و تبریز و مشهد نبود. کسانی که مایلند سگی مرده را آتش بزنند، ربطی به شهرداری ندارد، یا کسانی که بز کوهی را شکار کرده و تیر زده در حالی که زجر می کشد با آن حیوان عکس گرفته اند. یا کسانی که سگی را با بند به ماشین بسته اند و کشیده اند.
مشکل کنش های روانی بعضی افراد در جامعه به عهده ما نیست اما مسلم است اگر شهردار کسانی را ببیند که اقدام به سوختن سگ های ولگرد می کنند برخورد خواهد کرد. چنانکه کسانی که محیط زیست و فضای سبز را بخواهند تخریب کنند.
سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز، با تمام ظرفیت خود در همه شهر سعی دارد، عنوان دفاع از محیط زیست را با خود داشته باشد. مسلم است چنین فجایعی ربطی به این سازمان و یا شهرداری اهواز نداشته و نخواهد داشت.
آنچه اتفاقی که مسببینش بی گمان عده ای روانی بوده اند عملی بیشرمانه باید نامید و بیشرمانه تر اینکه چنین اتفاقی را به شهرداری نسبت بدهیم.
در حالیکه سازمان پسماند، در وضعیت فعلی با سختی های بسیار، سعی دارد مدافع محیط زیست باشد، نهایت سعی اش را در نظافت و جمع آوری پسماندها و تفکیک آن نهاده است. بخصوص مدیرعامل این سازمان که مدیری آگاه و با سواد و در نهایت سلامت است.
امیدوارم جامعه مطبوعاتی در جدا کردن سره از ناسره، سعی در انصاف داشته باشد، و اینکه مسبب واقعی را در حاشیه ها و تلاطمات سیاسی گم نکند. شهر اهواز بیش از پیش به چشم های هشیار محتاج است.