ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۴ , خرداد, ۱۴۰۰ | ۲۰:۰۲:۵۴
کد مطلب : 13418
رئیس سازمان بسیج رسانه خوزستان تأکید کرد؛

نیاز جامعه به شفافیت/ کثرت نامزد آثار منفی بر انتخاب اصلح دارد

به گزارش پایگاه خبری اهوازخبر،دکتر سجاد بهمئی رئیس سازمان بسیج رسانه خوزستان با تأکید بر اینکه انتخابات ۱۴۰۰ به دلایل […]

به گزارش پایگاه خبری اهوازخبر،دکتر سجاد بهمئی رئیس سازمان بسیج رسانه خوزستان با تأکید بر اینکه انتخابات ۱۴۰۰ به دلایل مختلف یکی از سرنوشت‌سازترین انتخابات سال‌های اخیر در کشور ایران است، گفت: انتخابات ۱۴۰۰ ریاست جمهوری کشور و شورای شهر شهرستان‌ها بسیار مهم هستند؛ بنابراین باید با استفاده از ظرفیت‌های موجود و آگاهی بخشی و امیدآفرینی در بحث مشارکت حداکثری مردم در این انتخابات اقدام شود.

رئیس سازمان بسیج رسانه خوزستان تأکید کرد: در این زمینه نیز اولویت اول باید انتشار اخبار خوب و امیدبخش و سوق دادن افکار عمومی به سمت اخبار خوب و مشارکت حداکثری مردم در انتخابات ۱۴۰۰ باشد.

وی در پاسخ به این سوال که «شفافیت بر عملکرد نامزدهای انتخاباتی چه تأثیری می‌گذارد؟» گفت: امروزه شفافیت به عنوان یکی از شاخص‌های مهم الگوی حکمرانی مطلوب شناخته می‌شود.

بهمئی افزود: با توجه به اینکه شفافیت به معنی جریان آزاد اطلاعات و قابلیت دسترسی سهل و آسان به آنها و همچنین آگاهی افراد جامعه از چگونگی اتخاذ و اجرای تصمیمات است؛ این نوع شفافیت باعث می‌شود که فرد منتخب به درستی در مسیر قانون و پاسخگویی قرار گیرد چرا که بسیاری از مشکلات جامعه ناشی از نبود شفافیت و پاسخگویی و بی‌توجهی به قانون است.

رئیس سازمان بسیج رسانه خوزستان تأکید کرد: بسیاری از مشکلات با شفاف‌سازی حل و فصل می‌شوند و در این راستا می‌توان جامعه پویا را با شاخص‌های مطلوب ایجاد کرد.

وی در خصوص لزوم پاسخگویی نامزدهای منتخب و داشتن عملکردی شفاف، بیان کرد: پاسخگویی، مسئولیت‌پذیری، شفافیت و قانون‌گرایی باید از شاخص‌های اصلی افراد منتخب باشد.

بهمئی با اشاره به اینکه جامعه امروز نیاز شدیدی به اجرایی شدن قوانین و پاسخگویی و شفافیت دارد، اضافه کرد: نبود شفافیت و پاسخگویی باعث ایجاد اختلال و اختلاف در روند سیستم می‌شود ولی پاسخگویی، شفافیت سازی و قانون‌گرایی به صورت زنجیره‌وار به یکدیگر متصل هستند و این زنجیره نباید قطع شود.

رئیس سازمان بسیج رسانه خوزستان با اشاره به اینکه نامزدهای منتخب باید بر اساس این شاخص‌ها مهم‌ترین اولویت خود را پاسخگویی و شفافیت قرار دهند، تأکید کرد: شفافیت و پاسخگویی مهم‌ترین رکن هستند و این مؤلفه‌ها باید سرلوحه کار نامزدهای انتخاباتی باشد.

بهمئی با اشاره به اینکه شفافیت با اطلاع‌رسانی دقیق محقق می‌شود، گفت: پاسخگویی نیز باید در چارچوب قانون و در برابر مردم و ارباب‌رجوع نهادها اجرایی شود.

وی در خصوص تأثیرات نبود شفافیت و پاسخگویی بر آینده، عنوان کرد: اگر شفافیت وجود نداشته باشد، اعتماد مردم نسبت به سیستم و منتخبان کاهش می‌یابد و پاسخگویی به درجه پایینی می‌رسد؛ همچنین این امر در نهایت می‌تواند باعث بروز معضلات زیادی از جمله فساد در سیستم شود.

رئیس سازمان بسیج رسانه خوزستان در خصوص کثرت کاندیدای شورای شهر اهواز برای تصاحب تنها ۱۳ کُرسی و سخت‌تر شدن شرایط مردم برای انتخاب، بیان کرد: با توجه به اینکه شورای شهر یک آزمون مهم خدمت‌رسانی تخصصی محسوب می‌شود، نیاز است که افراد متعهد و متخصص در این آزمون وارد شوند ولی این کثرت کاندیدا باعث تأثیر منفی بر روند انتخاب اصلح می‌شود.

بهمئی گفت: از مردم انتظار می‌رود که با آگاهی کامل انتخاب اصلح را انجام دهند تا بعد از سال‌ها تغییر در روند شهر و شهرسازی و زیباسازی شهری دیده شود و این کار محقق نمی‌شود مگر اینکه افراد توانمند و متعهد و متخصص و انقلابی وارد میدان شوند.

منبع:مهر