ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , مرداد, ۱۳۹۹ | ۱۷:۱۱:۳۹
کد مطلب : 12964

نگاهی اجمالی به حضور کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در زادگاه نفت و انرژی ایران

اهوازخبر؛خوزستان در مردادماه گرم و تب‌آلود ۹۹ و در میانه‌ی شرجی آمیخته با کرونا، میزبان و مقصد سفر سه‌روزه‌ی رییس […]

اهوازخبر؛خوزستان در مردادماه گرم و تب‌آلود ۹۹ و در میانه‌ی شرجی آمیخته با کرونا، میزبان و مقصد سفر سه‌روزه‌ی رییس و اعضای کلیدی‌ترین کمیسیون مجلس بود تا ارجحیت خود را به عنوان پایتخت نفت ایران به رخ کشیده، در عین حال از دغدغه‌ی مسوولان نظام نسبت به رفع مشکلات چندلایه قطب انرژی کشور خبر بدهد.
دکتر فریدون عباسی رئیس و تنی چند از کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، چهارشنبه ۸ مرداد، در حالی وارد خوزستان شدند که چندی پیش از آن، هیئتی از نمایندگان مجلس یازدهم، برای بررسی کم‌آبی روستاهای اهواز راهی این شهر شده بود و گفته‌ می‌شود رییس مجلس نیز اولین سفر استانی خویش را با خوزستان آغاز خواهد کرد.
به هر روی اعضای کمیسیون انرژی در آغاز این سفر ابتدا وارد آبادان شدند و از همان بدو ورود، ضمن اطلاع از وضعیت عمومی این شهرستان، روند اجرایی فاز۲ پالایشگاه آبادان را از نزدیک مورد بررسی قرار دادند.
حضور در جلسه شورای اداری و نشست هم اندیشی با استاندار، مسئولان استانی و مدیران ارشد نفت و انرژی، و متعاقب آن بازدید از حوزه‌های نفتی غرب کارون، مهمترین برنامه روز دوم این سفر بود که به کندوکاو پیرامون استفاده بیشتر از ظرفیت های بخش انرژی برای توسعه خوزستان، اختصاص داشت.
رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی عصر همین روز و یک روز پیش از سفر به مسجدسلیمان، به همراه علیرضا ورناصری نماینده این شهرستان در ساختمان مرکزی شرکت ملی مناطق نفتخیزجنوب،میهمان مدیران ارشد بزرگترین شرکت تولیدکننده نفت خام ایران شد تا از کم و کیف استمرار تولید در سخت‌ترین مقطع تاریخ صنعت نفت ایران آگاه شوند. در این نشست یک ساعته که با توضیحات مهندس علیخانی معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید، مهندس احمد محمدی مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیزجنوب و ارائه گزارشی تفصیلی توسط مدیر امور فنی این شرکت، همراه بود، مهمترین چالش‌ها و راهکارهای استفاده حداکثری از ظرفیت‌ سازندگان و پیمانکاران داخلی به بحث و بررسی گذارده شد.
دکتر فریدون عباسی نیز در فواصل این جلسه، با اشاراتی دقیق به مباحث فنی مرتبط با احیای چاه‌های نفت، تشریح فرایندهای مرتبط با توسعه نظام پیمانکاری و برشمردن فرصت‌ها و ظرفیت‌های صنعت نفت برای تحرک بخشیدن به بخش خصوصی داخلی، نشان داد که فنی‌ترین و مطلع‌ترین رییس کمیسیون انرژی ادوار مجلس شورای اسلامی می تواند باشد.
دکتر عباسی در بخشی از این نشست که مدیر تولید و مدیر تعمیرات شرکت ملی مناطق نفتخیزجنوب نیز حضور داشتند، با اشاره به مراجعه و درخواست برخی سازندگان بومی، خواهان شناسایی، تقویت و استفاده‌ی بیش‌تر از توان سازندگان فعال در استان‌های نفتخیز و مشارکت دادن آنها در ساخت و تامین کالای اساسی پروژه‌های صنعت نفت شد.
رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه خود با مدیران مناطق نفتخیز، نتایج این نشست را رضایت‌بخش دانسته و بر همکاری و انجام اقدامات مشترک برای گره‌گشایی از مشکلات مقرراتی و مالی صنعت نفت تاکید کرد.
دکتر عباسی یکی از اولویت‌های این کمیسیون را رفع موانع پیش روی صنعت نفت برای کمک بیشتر به توسعه و عمران استان‌های نفتخیز (بویژه خوزستان) و تسهیل در انجام اقدامات مرتبط با مسئولیت‌های اجتماعی صنعت نفت برشمرد.
ایشان یادآور شد که کمیسیون درصدد است تا ضمن پیگیری اخذ مصوبات لازم از مجلس، شرایطی به وجود بیاورد که با جبران محدودیت‌های موجود در صادرات نفت، با انجام کارشناسی‌های مشترک، اعتبارات مورد نیاز صنعت نفت برای پیشبرد اهداف تولید را از منابع داخلی تامین گردد.
دکتر فریدون عباسی به نقش واسط و رابط کمیسیون اشاره کرد و ضمن بیان همراه ساختن سایر کمیسیون ها و پیگیری مسائل مرتبط با مناطق نفت‌خیز جنوب و صنعت نفت در مجلس، از کمک سایر کمیسیون‌ها در راستای سرعت‌بخشی به فرآیندهای قانونی و اجرایی طرح‌های کلان مناطق نفتخیز جنوب استفاده خواهد کرد. بدیهی است این تصمیم‌ها می‌تواند زنجیره قدرتمندی را ایجاد کند تا مسیر همکاری بخش خصوصی کشور و صنعت نفت باحمایت مجلس هموار گردد و در نهایت مردم از نتایج اقتصادی، عمرانی و فرهنگی آن بهره‌مند گردند.


اعضای کمیسون انرژی در سومین روز حضور خود در خوزستان، به زادگاه نفت ایران و خاورمیانه سفر کردند و پس از بازدید از سد و نیروگاه مسجدسلیمان (گدار)، چاه شماره یک و بخش‌هایی از مناطق آلوده به گاز، زلزله زده و آسیب دیده این شهر، در نشستی با مسئولان شهر، مدیران ارشد شرکت ملی نفت و مناطق نفتخیزجنوب، مهم‌ترین چالش‌های زادگاه نفت خاورمیانه را پس از مشاهده عینی از زبان کارگزاران و دست اندرکاران این شهر شنیدند.
در این جلسه، از مشکلات باقیمانده از زلزله‌ی ۵.۵ ریشتری سال قبل گرفته تا گازهای متصاعد شده از گسل شکسته سنگ مخزن، مشکلات مالی تیم نفت این شهرستان و راهکارهای پیش روی نفت برای عمل به مسئولیت اجتماعی در دوران کاهش درآمد و نقصان نقدینگی در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در بخشی از این بازدید و نشست با مدیران صنعت نفت و مسئولان اجرایی، دکتر ورناصری نماینده مردم مسجدسلیمان ، لالی، هفتکل و اندیکا و عضو کمیسون انرژی در مجلس شورای اسلامی نیز، مسجدسلیمان را منطقه‌ای رنج کشیده برشمرد که در دوره‌ای طولانی سخاوتمندانه درآمدهای سرشار خود را به کشور اهدا کرده است و انتظار دارد تا امروز با نگاه و رویکرد مثبت وزارت‌خانه‌هایی همچون نفت و نیرو، به جایگاهی در خور آن خدمات دست یابد.
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید نیز مسجدسلیمان را نقطه‌ی رویش و مبداء تاریخ نفت برشمرد و تاکید کرد که تاریخچه صنعت نفت ایران با مسجدسلیمان اصالت یافته است. دکتر فرخ علیخانی نیت و تصمیم وزارت نفت را بر حل مشکلات زادگاه نفت متمرکز دانست و بیان کرد که در حوادث و مشکلات یک سال گذشته و در بحران‌های جدی مانند سیلاب و زلزله، بدون آنکه کسی متوجه شود در کنار مردم ماندیم و با گسیل و به‌کارگیری تجهیزات لجستیکی، پرداخت هزینه‌ها، و کمک‌رسانی و ارائه خدمات به شهروندان تا حد ممکن آلام آنها را کاهش دادیم ؛ هرچندحق مسجدسلیمان بیش از این است و می‌بایست به آن توجه بیشتری شود اما تمرکز انتظارات از وزارت‌نفت درست نیست و سایر وزارتخانه‌ها هم باید در توسعه مسجدسلیمان و رفع مشکلات این شهر نقش آفرینی کنند.

همچنین در این سفر،رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نشستی با شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان خوزستان داشتند.برخی از اعضای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان ضمن ارائه گزارش های تخصصی ،به بیان ظرفیت های مهد انرژی ایران پرداختند.همچنین در این نشست صمیمانه جمعی از نیروهای قرارداد مدت موقت حضور داشتند که مهندس مهدی راشدی به نمایندگی از این بدنه عظیم صنعت نفت درخصوص تبدیل وضعیت کارکنان قراردادی و لزوم اجرای بند ۶ سیاست های کلی مقام معظم رهبری و رعایت ماده ۱۲۳ و تبصره ۳ ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه در جهت همسان سازی و اجرای عدالت اجتماعی در پرداخت های دستمزدی نکاتی را ارائه نمودند.دکتر عباسی نیز بر همسان سازی حقوق نیروها تاکید کرد و اظهار داشتند که حتما در این خصوص ورود خواهند کرد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی “اهوازخبر”، با نگاهی به مباحث و مروری بر اظهارات رییس کمیسیون انرژی در سفر به خوزستان می‌توان چنین نتیجه گرفت که انتظارات کمیسیون انرژی مجلس یازدهم‌ هم در شکل و هم در محتوا متفاوت از انتظارات کمیسیون‌های قبلی است. قراین و شواهد این تفاوت در مباحث کارشناسی دکتر عباسی با مدیران ارشد نفت در مناطق نفتخیزجنوب مشهود بود؛ نگاهی کارشکافانه، واقع‌بینانه و امیدوارانه به ظرفیت‌های فعال نشده صنعت عظیم نفت برای تحول و تحرک در بخش خصوصی ایرانی که قادر است دستکم در استان‌های نفتخیز حال و هوای کسب و کار را عوض کند، و نفت را همچنان در خط اول حمایت از سازندگان و پیمانکاران داخلی نگاه دارد.
اشراف و اشاره رییس کمیسیون انرژی به محدودیت‌های قانونی و ابهامات مقرراتی فراروی نفت برای پرداخت برخی عوارض و جبران آسیب‌های زیست محیطی، و قول مساعد برای رفع این ابهامات، امیدواری‌ برای ایجاد گشایش‌هایی در این خصوص به وجود آورد‌ از سوی دیگر تاکید دکتر عباسی بر اینکه در بحث مسئولیت اجتماعی تمام نگاه‌ها نباید تنها معطوف به نفت باشد و سایر صنایع بزرگ هم در این میان باید به نقش خود وقوف داشته و به مسئولیتشان عمل کنند، مصداقی دیگر از واقع‌بینی رییس کمیسیون انرژی در شرایط نامساعد مالی صنعت نفت است.

به هر روی به باور کارشناسان صنعت نفت و برخی مسئولان استانی، سفر کمیسون انرژی به خوزستان دستاوردهایی محسوس در بخش توسعه استان خوزستان، رفع موانع فراروی توسعه صنعت و هم در ارتقا و بهبود وضعیت بخش خصوصی را در پی خواهد داشت که برای حصول نتایح قطعی آن، تداوم پیگیری‌ها و تعاملات مدیران با نمایندگان و اعضای کمیسیون انرژی اجتناب ناپذیر است.