ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۲۷ , آذر, ۱۳۹۶ | ۰۷:۴۶:۴۲
کد مطلب : 11575

نمایندگان خوزستان یکبار و برای همیشه نماد خشم فروخورده مردم استان باشند!

نمایندگان خوزستان یکبار و برای همیشه نماد خشم فروخورده مردم استان باشند!

PicsArt_12-18-10.57.16

اهوازخبر؛مجلسی که به فرموده امام خمینی (ره) در رأس امور است و مقام معظم رهبری بارها بر نقش مهم نمایندگان آن در پیشرفت و آبادانی کشور تاکید داشته و دارند.در این مقال نگاهی کوتاه برعملکرد نمایندگان مردم خوزستان انداخته ایم.

باید پذیرفت نظام برنامه‌ریزی ما مبتنی بر چانه‌زنی است و نمایندگان استان‌های مختلف کشور نیز از راه چانه‌زنی با دولت برای دریافت بودجه بیش‌تر برای حوزه‌های انتخابیه خود و تصویب پروژه‌های عمرانی تلاش می‌کنند.

البته علاوه بر نمایندگان مجلس شاخص‌های دیگری نیز در پیشرفت یک استان اهمیت دارند، اما بدون شک وجود نمایندگان کارآمد در مجلس یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه به شمار می‌رود. نماینده مجلس می‌تواند با جذب سرمایه‌‌گذار داخلی و خارجی در رونق اقتصادی و کاهش بیکاری نقش مهمی ایفا کرده و به‌عنوان واسط دولت و مردم می‌تواند با رایزنی با مقامات دولتی زمینه‌ساز تصویب طرح‌ها و پروژه‌های متعددی در سطح استان باشد،نماینده همچنین باید در ادامه برای به نتیجه رسیدن مصوبات تلاش کند و در صورت کوتاهی مدیران استانی آن را به مردم گزارش کند و به‌راحتی از آن چشم‌پوشی نکنند.

به دلیل جایگاه و نقش مهم مجلس، مردم‌ خوزستان نیز به این نهاد سرنوشت‌ساز جهت محرومیت‌زدایی و توسعه‌ی استان همواره نگاه امیدوارانه‌ای داشته‌اند چراکه استان زرخیز خوزستان با توجه به موقعیت ویژه و ثروت سرشار آن شایسته‌ این حجم گسترده از عقب‌ماندگی نیست و واقعیت این است که نمایندگان خوزستان در ۱۰ دوره مجلس نتوانسته‌اند آن‌طور که باید و شاید از ظرفیت‌های مجلس شورای اسلامی در جهت توسعه‌ استان استفاده کنند.

مردم خوزستان تا حدودی از نمایندگان استان رضایت ندارند و یکی از دلایل آن را استمرار معضلات مهم خوزستان ازجمله ریزگردها، فقر،بیکاری و قضیه مهم و چالش برانگیز انتقال آب می دانند.چگونه است که نمایندگان در تبلیغات انتخاباتی وعده‌های جذاب متعددی می‌دهند اما پس از کسب اعتماد مردم، همه وعده‌های خود را فراموش می‌کنند.

نماینده یک کلان‌شهر باید مدام پیگیر مسائل مختلف شهر خود باشد.اهواز معضلات بسیاری دارد که بر زمین‌مانده است. این در حالی است که این شهر استعداد زیادی برای توسعه و تبدیل‌شدن به شهری مدرن را دارد.

باید قبول کنیم که خوزستان برای رفع محرومیتش به هیچ‌چیز،جز مسئول دلسوز و کارآمد نیاز ندارد و همچنین به نماینده‌ای که با درک مشکلات و درد مردم به‌خوبی بتواند بر کار مسئولان نظارت کند.

واقعیت آن است که پای حرف مردم خوزستان که می‌نشینیم بسیاری نمایندگان خوزستان را به‌اندازه کافی تأثیرگذار نمی‌دانند و توقعات بیشتری از آنها دارند.

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان اما تا حدودی با این نظر مخالف است؛عباس پاپی‌زاده می‌گوید:نمایندگان استان خوزستان همیشه و به‌ویژه در این دوره جزو نمایندگان تأثیرگذار مجلس بوده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه در این دوره نمایندگان مطالبات مردم استان را به‌خوبی پیگیری کردند،اظهار داشت: «نمایندگان دغدغه‌های مردم استان ازجمله در بحث ریزگردها و انتقال آب از سرشاخه‌های دز و کارون موضع‌گیری محکمی داشتند.»

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی برای اثبات گفته‌اش به عدم رأی اعتماد به آقای بیطرف وزیر پیشنهادی نیرو اشاره‌کرده و می‌گوید: «صراحت و تأثیرگذاری نمایندگان خوزستان سبب شد که تنها گزینه پیشنهادی دولت که موفق به اخذ رأی اعتماد نشد، وزیر نیرو بود.»

وی می‌افزاید: «در جلسه رأی اعتماد همه گزینه‌های پیشنهادی شرایط خوبی برای کسب اعتماد داشتند و همه تحلیل گران بر این باور بودند که وزیر پیشنهادی نیرو یکی از بیشترین رأی‌ها را می‌آورد اما برخلاف همه پیش‌بینی‌ها به دلیل عزم و وحدت نمایندگان خوزستان او از رسیدن به منصب وزارت نیرو بازماند.»

به‌واقع شاهد آن هستیم که نمایندگان در نطق‌هایشان در مجلس به‌صراحت مطالبات مردم خوزستان را به زبان می‌آورند و کم‌وبیش آنها را پیگیری می‌کنند اما مسلماً چالش‌‌های استان ما بسیار عمیق‌تر از آن‌ است که نطق‌های میان دستور به‌تنهایی گره‌گشای آنها باشند. به عقیده کارشناسان حل چالش‌های استان خوزستان علاوه بر عزم راسخ مسئولان اجرایی به نمایندگانی کارآمد نیاز دارد که در تصویب طرح‌ها و پروژه‌ها پیش‌قدم بوده و به‌خوبی بر کار دستگاه‌های اجرایی نظارت کند.

نمایندگان مجلس باید با گام برداشتن در مسیر شایسته‌سالاری،از برخی حواشی و دخالت‌های جزئی در عزل و نصب‌ها پرهیزکرده و تمام نیروی خود را صرف دغدغه‌های مردم کنند چراکه توجه و اهتمام به منافع شخصی موجب بدبینی و سلب اعتماد مردم می‌شود و بر دایره مشکلات استان می‌افزاید.

راستی روزهای گذشته کلانتر با نامه ای محرمانه به خوزستان آمده بود!.!.آیا پاسخ نمایندگان استان شفاف و بدون طبقه بندی خواهد بود؟!