ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , اردیبهشت, ۱۳۹۹ | ۱۲:۲۷:۲۸
کد مطلب : 12823

مولفه های پویا ماندن شاخص های جریان های اجتماعی سیاسی

مولفه های پویا ماندن شاخص های جریان های اجتماعی سیاسی به گزارش اهوازخبر،علی اصغر دهپور؛فعال سیاسی اجتماعی استان خوزستان،در یادداشتی […]

مولفه های پویا ماندن شاخص های جریان های اجتماعی سیاسی

به گزارش اهوازخبر،علی اصغر دهپور؛فعال سیاسی اجتماعی استان خوزستان،در یادداشتی به جریانهای اجتماعی و سیاسی کشور با نگاه ویژه نظر افکنده و مولفه های پویا ماندن شاخصهای این جریانات را برشمرده است.در ذیر یادداشت تیزبینانه ایشان را مطالعه فرمایید:

غنای فرهنگی تمدن ایرانی و ریشه چند هزار ساله ی ساختار علمی در کنار ذهن پرسشگر و کنجکاو ایرانی، همیشه دو روی متفاوت از یک سکه را در بزنگاه‌های مختلف تحولات تاریخی ،اجتماعی ، ازخودش نشان داده است، گاهی چون لبه تیز یک چاقو بوده است و سخت بُرنده که دست صاحب تفکر را نیز بریده است.پیچیدگی روانشناختی ایرانی نیز ناشی از همین انباشت فرهنگی است که در طول هزاران سال از مردم ایران انسانهایی غیر قابل پیش بینی ساخته است و بیشتر مواقع این پیچیدگی نیز زیان رسان بوده است.بهمین خاطر است که ایرانی ها همزمان مفسر ورزشی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی هستند و صاحب نظر.
ایرانی همیشه تحولات اجتماعی اطراف خودش را تجزیه و تحلیل می کند.اوضاع سیاسی جامعه ایرانی همیشه داغ بوده است و کسانی هم که خود را وارد حوزه تحولات سیاسی و اجتماعی می کنند از این داغ بودن تحولات میدانی برای رساندن اهداف خود بهره برداری لازم را می نمایند.و این مسئله می تواند باعث شکوفایی جامعه هم بشود اگر یک فرمت دوسویه برای آن تعریف شده باشد. در این مسیر احزاب و یا گروهها و اشخاص سیاسی اجتماعی بدون پشتوانه ای توده ای مردم ،اصولن نمی توانند جریان سازی داشته باشند. جریان سازی اجتماعی و سیاسی تا زمانی زنده و پویا خواهد بود که مولفه های اعتماد که همان سرمایه اجتماعی خواهد بود را داشته باشند و اگر در ادامه مسیر از دایره اجتماعی و اعتمادی بطن جامعه پیرامون خودش خارج شود لبه تیغ چاقو اثر مخربتری برای آن جریان خواهد داشت.
بنظر می آید هنوز بسیاری از نخبگان سیاسی ما در حوزه های عملیاتی خودشان به این باور نرسیده اند و حکم کبک سرکرده زیر برف را دارند و جریانهای اتفاق افتاده را بیشتر بخود منتسب می کنند. در این مسیر نقش افراد پیرامون خود را نادیده می گیرند.
در اوضاع و احوالی که مدل دموکراسی غرب در زمینه حقوق بشر در منطقه خاورمیانه با شکست عجیبی مواجه شده است، لایه های ذهنی جامعه ایرانی آرام آرام در پس تمام کنش های ذهنی آنان در حال جستجوی مدلی از جریانهای سیاسی اخلاق مدار درون کشور هستند تا بر پایه آن در چهارچوب گام دوم انقلاب، راه جامعه ایرانی را بسوی عزت ایرانی پیدا کنند و بهمین خاطر است اصولگرایی و اصلاح طلبی در حال افول راه سیاسی خود هستند و گام دیگری از تفکر ایرانی اسلامی در حال شکل گیری ست.
نادیده گرفتن این بینش از سوی کسانی که داعیه حضور در حوزه تحولات میدانی و سیاسی کشور را دارند ، بسیار برای آینده آنان بُرنده خواهد بود.گام دوم پس از چهار دهه، گام جریانهای سیاسی اخلاق مدار خواهد بود و این نیاز در تمام سطوح حس می شود و هیچ تضمینی برای عبور نکردن مردم از احزاب و تفکرات سیاسی ناسالم نخواهد بود حتی اگر نخبه ترین نفر سیاسی نیز باشد.

علی اصغر دهپور؛فعال سیاسی اجتماعی خوزستان

https://t.me/joinchat/AAAAADy0S1LULz8iB2woLg