ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۱۱ , مهر, ۱۳۹۶ | ۲۲:۳۶:۳۰
کد مطلب : 11456

لایروبی«کارون»،فرصتی برای احیای دوباره کشتیرانی در این رودخانه

لایروبی«کارون»،فرصتی برای احیای دوباره کشتیرانی در این رودخانه

«کارون» در جنوب کشور زمانی عریض‌ترین و پرآب‌ترین رودخانه ایران بود. این رودخانه با درازی ۹۵۰ کیلومتر، طولانی‌ترین رود و همچنین تنها رودخانه‌ای در کشور است که بخشی از آن قابل کشتیرانی است. اما امروز بیشتر از آنکه شبیه به یک رود خروشان باشد، به نهر کم‌آب و کوچکی می‌ماند که برای دفع آب‌های سطحی ساخته شده است.

اهوازخبر؛آلودگی کارون از مشکلات مهم این رودخانه است، پس از جنگ ایران وعراق و با ته‌نشینی رسوبات و شناورهای صیادی، این رودخانه برای کشتیرانی غیرقابل استفاده شده‌است. انجام طرح‌های لایروبی آن، از جمله راهکارهای پیشنهادی برای رفع این مشکل است. کاهش شدید آب رودخانه کارون باعث شده تا سواحل و تفریحگاه آن به محلی برای تجمع حشرات و حیوانات موذی تبدیل شود. این در حالی است که آب آشامیدنی کلانشهر اهواز نیز از این رود تأمین می‌شود.

کارون سال هاست لایروبی نشده است
بیشتر «لای»‌ها از ۲ منبع به کارون سرازیر می‌شود؛ یکی از بالادست کوه‌ها و صخره‌ها و دیگری آب‌های پایین دست کوه‌ها و در واقع دشت‌های کنار کارون است که براثر بارندگی‌های فراوان وارد بستر رودخانه می‌شوند و با توجه به سرعت آب، در نقاط مختلف رسوب می‌کنند.

کارون درآبادان وخرمشهرمقطعی لایروبی می‌شود
کارون در مقاطع مختلف زمانی درمحدوده رودخانه «بهمنشیر» درشهرهای آبادان وخرمشهرلایروبی شده، اما به دلیل کمبود امکانات و اعتبارلازم متأسفانه مقطعی بود و تداوم پیدا نکرد.درپی مصوبه شورای ملی آب برای حفاظت از این رودخانه، شورایی در استان تشکیل و به دنبال آن برنامه‌هایی تعریف شد که یکی از این برنامه‌ها جلوگیری از ورود رسوبات و آلاینده‌های کشاورزی، صنعتی و انسانی به کارون بود.اوایل امسال هیأت دولت مصوبه‌ای را در یکی از بندها با عنوان «حفاظت و نگهداری رودخانه کارون» مورد تأکید قرار داد و اعتباراتی را نیز درنظر گرفت که برنامه‌هایی هم برای این کار در دست انجام است. قرار است، اعتبارات این بخش از طریق فاینانس یا ردیف‌های بودجه تهیه شود، البته هم‌اکنون این بحث در حد مصوبه است و از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور در دست بررسی و اقدام قرار دارد. در صورت اجرای این بند از مصوبه دولت که متولی آن هم وزارت نیرو است، شاهد جلوگیری از ورود آلاینده‌ها، پساب‌ها، لای و رسوب گذاری‌ها و همچنین احیای دوباره کارون بزرگ خواهیم بود. به گفته وی، لایروبی نقاط مشخص شده کارون در راستای اجرای طرح حفاظت از آن، طبق مصوبه تعیین شده، ۳ سال زمان می‌برد.

این رودخانه را برای حفاظت و لایروبی از سمت بالادست سد گتوند تا محل ورود رود کارون به اروند رود و دریای خلیج فارس با دیوارسازی و تثبیت دیواره‌های ساحلی قطعه‌بندی کردند که برای این کار یکهزار و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار لازم است. برنامه‌ریزی‌ها و مبالغ تعیین‌شده در این راستا نیز به شورای عالی آب استان اطلاع‌رسانی شده است.لایروبی این محدوده (فاصله ۱۸۰ کیلومتری) بالغ بر ۳۸۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، البته بخش‌هایی از کارون با توجه به اولویت‌بندی لایروبی، درحال انجام است.حجم عملیات لایروبی کارون در محدوده اهواز ۱۲ میلیون مترمکعب است که در فاصله ۳۷کیلومتری از رودخانه باید انجام شود.

تخصیص سالانه ۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای لایروبی کارون
تخصیص سالانه ۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای لایروبی کارون از سوی سازمان آب و برق خوزستان که البته اعتبار موردنیاز برای این منظور سالانه در نظر گرفته می‌شود که میزان تخصیص‌ها دراین بخش متناسب با شرایط مالی دولت صورت می‌گیرد. به عبارتی هرمیزان اعتباری که در توان دولت باشد، در آن سال برای لایروبی این رودخانه تخصیص داده می‌شود.

احیای دوباره اسکله‌ها و باراندازهای قدیمی شهر اهواز
با لایروبی کارون می‌توانیم شاهد پهلوگیری کشتی‌های پهن پیکر دراین رودخانه بزرگ در جنوب کشور باشیم.با لایروبی این رودخانه تنها کشتی‌های ۲  تا ۵ هزارتن می‌توانند در آن پهلوگیری کنند و تردد داشته باشند، در واقع اگر لایروبی کارون طبق برنامه‌ریزی‌ها انجام شود، کشتی‌هایی با آب خورهای مناسب (مقدار مشخصی ازکف کشتی درآب فرو می‌رود تا بتواند حرکت کند) می‌توانند در آن به سهولت تردد داشته باشند. در این صورت می‌توانیم شاهد احیای دوباره اسکله‌ها و باراندازهای قدیمی شهر اهواز باشیم.