ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۶ , مهر, ۱۳۹۶ | ۱۱:۱۵:۳۵
کد مطلب : 11449

فریاد «ملیکا»ها را امروز بشنویم!

فریاد «ملیکا»ها را امروز بشنویم!

اهوازخبر؛در ایران ماهانه چندین مورد قتل و یا تعرض به کودکان رخ می دهد،اما چون بعضی از تعرضها منجر به قتل نمی شود و کودک از ترس و خانواده اش از هراس آبرو چیزی نمی گویند، متعرض همچنان آزادانه در جامعه حضور دارد و کودک مورد تعرض قرار گرفته با کوله باری از عذاب روحی به زندگی خود ادامه می دهد.

به گزارش اهوازخبر،یکی از مشکلات این است که سیستم قضایی و انتظامی بعد از آنکه مجرمی دوران محکومیت خود را سپری می کند و به اصطلاح به آغوش جامعه باز می گردد دیگر او را تحت نظر نمی گیرد.به راستی اگر قاتل شیطان صفت بعد از آنکه از زندان آزاد شده بود، می دانست همچنان تحت نظر است، آیا به خلاف های خود ادامه می داد که در نهایت مرتکب قتل بشود!؟

همه ما می دانیم که سیستم اطلاعاتی در ایران از جمله قوی ترین سیستم های جهان به شمار می آید، به نحوی که بسیاری از عملیات تروریستی در نطفه خفه می شوند. پیشنهاد می شود که متعرضان، پس از آزادی از زندان زیر نظر نهادهای اطلاعاتی قرار گیرند تا دیگر شاهد چنین فجایعی در کشور نباشیم. این اتفاقات چیزی کم از عملیات تروریستی ندارد و جامعه را درگیر می کند.

**دخترکانی که تیتر رسانه ها می شوند

هفته ای که آن را پشت سر گذاشتیم، هفته ای بود که جریان قتل دلخراش ملیکا- دختر هشت ساله هفتکلی بیشتر خوزستان را متاثر کرد و در غمی بزرگ فرو برد.آن روز هیچ گاه از ذهن و خاطره مردم منطقه هفتکل پاک نخواهد شد چون تمام آرزوها و دعاهای مردم منطقه برای زنده پیدا شدن دخترک به ثمر ننشسته بود که خبر پیدا شدن جسد این طفل معصوم مردم متدین هفتکل را در بهت و حیرت فرو برده بود.

ملیکا تیتر بیشتر کانالها و خبرگزاری های محلی شد. درست مانند سال گذشته که خبر کشته شدن دخترکی به نام آتنا و ستایش همانند امروز فضای اجتماعی ایران را به شدت تحت تاثیر قرار داد. در چند روز گذشته هم فراوان درباره ملیکا،گم شدن این کودک و نحوه قتل و کشف جسد اوسخن گفته اند.آنچه مسلم است بروز اتفاقاتی از این دست تازگی ندارد و به سال های اخیر هم محدود نمی شود اما به مدد تقویت رسانه های دیجیتال و فعالیت گسترده شبکه های اجتماعی در کشورمان، مدتی است چنین خبرهایی سریع تر و در سطح گسترده تری در جامعه بازتاب پیدا می کند. مرگ این چنین کودکان آنهم به خاطر امیال شیطانی برخی افراد که نمی توان نام انسان را بر آنها گذاشت،قلب انسان را جریحه دار می کند.اغلب قاتلان شیطان صفت مدعی می شوند برای سرقت و تحت وسوسه های شیطانی مرتکب قتل شده اند.

**موارد مشابه

قتل ملیکا از یک منظر مهم است. از این منظر که دهها مورد مشابه وجود دارد اما چون رسانه ای نمی شود واکنشی هم وجود ندارد.به جرات می توان گفت که در ایران روزانه دهها مورد تعرض به کودکان صورت می گیرد ولی چون منجر به قتل نمی شود و کودک از ترس چیزی نمی گوید، سال ها ادامه پیدا می کند و فرد مورد تعرض با اختلالات روانی ناشی از این آسیب رشد می کند. طبق مقاله ای که در فصلنامه رفاه نوشته شده آمار کودک آزاری تکان دهنده است. جمع کل کودکان قربانی در یک سال بر اساس اخبار مندرج در روزنامه رسمی،،۶۱۶مورد آزار جسمی و جنسی بوده، قتل کودکان ۸۸مورد، کودک ربایی ۱۳۸ و کودک ربایی منجر به قتل ۹ مورد، تجارت کودکان ۴مورد و تهدید برای اخاذی یا ربایش جواهرات کودک ۳۱۴ مورد.

**جنایتکارانی که آزادند!!

الان هزاران نفر مانند قاتل ملیکا در این جامعه آزادند که هنوز جنایت نکرده اند و هر زمان ممکن است به جنایتی فجیع ترمرتکب شوند. مسئول کیست؟ باید حتما جنایتی همچون داستان قتل ملیکا رخ دهد تا ما حساس شویم؟ اینجاست که بحث پیشگیری مطرح می شود. پیشگیری نه تنها در فضای خانواده ها بلکه در سطوحی فراتر از خانواده ها چون آموزش و پرورش، نهادهای نظارتی و پلیسی و قضایی.

با وجود چنین شیطان صفت هایی که شاید در شهر تعدادشان به انگشتان یک دست هم نرسد باید مواظب کودکان خود باشیم. بعضی از پدر و مادرها کودک را تنها به خرید می فرستند. یا آنکه وقتی کودک در کوچه و در حال بازی است سری به او نمی زنند. در سیستم آموزشی ما درباره آگاهی های جنسی به کودکان، صحبتی نمی شود و حتی معلم و مدیر مدارس درباره لزوم طرح چنین موضوعاتی در فضای آموزشی مدارس جبهه می گیرند و در نهایت سیستم قضایی و انتظامی بعد از آنکه مجرمی دوران محکومیت خود را سپری می کند و به اصطلاح به آغوش جامعه باز می گردد دیگر او را تحت نظر نمی گیرند تا خیالش از بابت ارتکاب هر نوع جرمی راحت نباشد. به راستی اگر قاتلین شیطان صفت می دانست همچنان تحت نظر است به خلاف های خود ادامه می داد که در نهایت دست به قتل بزند!؟

واقعا۳تا۶ ماه حبس یا مجازات نقدی برای کسی که کودک آزاری کرده می تواند مانع از تکرار جرمش شود؟ قانون پیشگیری از کودک آزاری اینجاست که جایش خالی احساس می شود.

*خانواده متعرضین آسان گیر نباشند

متاسفانه گاهی برخی از خانواده های نا آگاه در برابر قاتلین و یا متجاوزین به فرزند خود از ترس آبرو نه شکایت می کنند و نه حاضر هستند مجرم را به دستگاه قضا معرفی کنند. حتی در برخی از موارد اعلام شده که والدین دختربچه مورد تعرض قرار گرفته در برابر دریافت قطعه زمینی حاضر به پس گرفتن شکایت خود از فرد متجاوز شده است. به راستی چرا در برابر چنین فجایعی سکوت صورت می گیرد و یا آنکه خانواده ها تطمیع می شوند؟ در برابر این نا آگاهی ها چه باید کرد؟ کدام یک از بدنه جامعه عملکرد خود را به درستی انجام نمی دهد که منجر به تکرار این حوادث نا خوشایند می شود؟

**سخن آخر

ماجرای ملیکا با وجود تمام ابعاد تاسف برانگیزش بعد از مدتی به دست فراموشی سپرده می شود. همچنان که قتل آتنا و بنیتا کوچولو و ستایش با گذشت زمان غبار فراموشی به خود گرفتند اما هیچ گاه فراموش نکنید قاتلین در هر کجا و با هر شکل و شمایل و در هر کسوت می توانند دراطراف ما و محل زندگی ما حضور داشته باشند. کودکان و فرزندان خود را آگاه کنیم و به اطرافیان خود اعتماد نکنیم تا حادثه ای همچون حادثه قتل ملیکای بیگناه و مظلوم اتفاق نیفتد. نهادهای مدنی و آموزشی نیز بیش از همه در برابر آسیب های اجتماعی تکلیف دارند و باید با هماهنگی دستگاه های دیگر و به ویژه نیروی انتظامی و قضایی قوانین و راهکارهای اساسی برای پیشگیری از این دست جرایم بیندیشند.