ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۷ , اسفند, ۱۳۹۸ | ۱۴:۵۵:۵۳
کد مطلب : 12772

فرهنگ کرونایی

سلام دوستان داشتم فکر میکردم صرف نظر از این تهدیدات و اخبار ناراحت کننده ای که جناب کرونا برای مردم […]

سلام دوستان
داشتم فکر میکردم صرف نظر از این تهدیدات و اخبار ناراحت کننده ای که جناب کرونا برای مردم دنیا ایجاد کرده، اما یه فرهنگ خیلی خوب رو – حداقل برای ما ایرانی ها و کشورهای دارای آداب غنی از نظر هافستد و هال- به ارمغان آورد.
“فرهنگ کرونایی”
می دونید در حالت عادی، چقدر زمان میبره تا یک خرده فرهنگ و فرهنگ در یک جامعه شکل بگیره؟ مطمئناً به این سرعتی که فرهنگ دست ندادن، روبوسی نکردن، شستشوی مکرر دستها در کمترین واحد زمانی، رعایت بهداشت فردی و غالب بر همه اینها، رعایت بهداشت جمعی و احترام به حریم همدیگه و تلاش برای به مخاطره نینداختن سلامتی مخاطب و… ترویج پیدا کرد، در ابعاد دیگه و در حالت استاندارد یا معمول، نمیشد فرهنگ یا سبک کاری یا زندگی جدیدی ایجاد کرد.
بنده مطمئنم که میراث کرونا، فرهنگ قشنگ مراقبت از منافع جمعی جهت حفظ منافع شخصی خودمون رو برامون به ارمغان خواهد آورد و به خوبی هم نهادینه خواهد شد.
هرچند معتقدم فرهنگ کرونایی، فقط به همین منافعی که بنده به اونها اشاره کردم خلاصه نمیشه. فرهنگ فداکاری و در خط مقدم قرار گرفتن (این بار در بیمارستان ها، پزشکان، پرستاران و…)، همدلی بین مردم، دیوارهای مهربانی و نذورات کاملا رایگان ماسکها و ضدعفونی کننده ها برای ثابت کردن اینکه همه ما، کلاهبردار نیستیم، کار از راه دور به شکل مجازی، الزام آزمایشها و چکاپهای سلامتی، اختصاص وقت بیشتر در خانه و برای خانواده و خیلی چیزهای دیگه.

ببخشید که طولانی شد، خواستم فقط یه خط بنویسم که تهدید رو چقدر خوب میشه به فرصت تبدیل کرد، اما خیلی زیاد شد.

وحید نثائی؛ دکترای مدیریت بازرگانی – بازاریابی بین الملل