ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۱۷ , فروردین, ۱۳۹۶ | ۱۷:۱۷:۰۵
کد مطلب : 10830

طرح تفحص از سرشاخه های کارون در دستور کار است/ورود مخفیانه و بدون هماهنگی نمایندگان اصفهان به شهرکرد برای بررسی طرح های آبی چهارمحال!!

طرح تفحص از سرشاخه های کارون در دستور کار است/ورود مخفیانه و بدون هماهنگی نمایندگان اصفهان به شهرکرد برای بررسی طرح های آبی چهارمحال!!

اهوازخبر؛عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عصر پنجشنبه در نشست با خبرنگاران افزود: این طرح با امضای تعدادی از نمایندگان، بزودی در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

وی همچنین در باره ورود اخیر تعدادی از نمایندگان استان اصفهان به حوزه انتخاباتی شهرکرد، بن و سامان برای بررسی طرح های آبی چهارمحال و بختیاری گفت: اگرچه این حضور بدون هماهنگی با مدیریت استان ما صورت گرفت و حتی می توانست با التهاب مردم و کشاورزان این سه شهرستان همراه باشد اما مردم استان بخوبی با سعه صدر با این مساله برخورد کردند.

نوریان اظهار کرد: اینکه گفته شده است میزان برداشت استان چهارمحال و بختیاری از زاینده رود ۲۳۷ میلیون مترمکعب است، اشتباه است زیرا حتی اگر ۳۳ طرح غیر فعال شده حاشیه زاینده رود، طرح ملی بن به بروجن و تمام مجوزهای آبی چهارمحال و بختیاری از ابتدا تاکنون نیز آب مصرف کنند بازهم مجموع همه اینها روی هم به ۲۱۸ میلیون مترمعکب نیز نمی رسد.

وی گفت: اختصاص۲۳۷ میلیون مترمکعب برداشت از حوضه آبی برای چهارمحال و بختیاری نیز حتی بی مهری به این استان است زیرا طرح های این استان باید سهم بیشتری از آب زاینده رود داشته باشد و تعطیل کردن آنها خلاف شرع، عرف و جفا در حق مردم این استان است.

نوریان همچنین خاطرنشان کرد: طرح حوضه آبی ‘بهشت آباد’ و اجرای سد و مخزن انتقال آب آن با وضعیت اقلیمی چهارمحال و بختیاری تناسب ندارد و محیط زیست این استان را برهم می زند.

طرح انتقال آب بهشت آباد در شهرستان اردل، طرح انتقال آب از بن به بروجن و طرح های آبی زاینده رود اکنون در چهارمحال و بختیاری بعنوان یکی از بحث های روز این استان مطرح است.

طرح انتقال آب بن به بروجن مشکل آب ۱۱ شهر و ۱۳ روستای چهارمحال و بختیاری را با ۴۶۰ هزار نفر جمعیت رفع می کند با این وجود، احداث سد طرح آبی بهشت آباد با هدف توسعه کشاورزی و تامین آب بخش صنعت و کشاورزی اصفهان، یزد و کرمان نیز تا ۲۰ سال آینده مورد توجه قرار گرفته است.

نوریان گفت: مسئولان استان های همجوار باید طرح های کشاورزی ‘آب بَر’ از جمله کشت برنج در حاشیه زاینده رود را تعطیل کنند یا الگوی کشت را تغییر دهند.

ایرنا