ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۱ , آذر, ۱۳۹۶ | ۱۷:۴۴:۴۴
کد مطلب : 11545
راه‌های بازسازی اعتماد مردم نسبت به مدیریت شهری اهواز؛

“شفافیت” حلقه گمشده فعالیت‌های شهرداری و ادوار شورای شهر اهواز

“شفافیت” حلقه گمشده فعالیت‌های شهرداری و ادوار شورای شهر اهواز

images (18)

اهوازخبر؛رسانه‌ها،فضای مجازی و کارشناسان همواره یکی از چالش‌های جدی در بررسی عملکرد شهرداری اهواز به ویژه دوره قبل که با تلاطم‌ها و نارضایتی‌های مردم همراه بود، را عدم شفاف بودن فعالیت‌های شهرداری می‌دانند، موضوعی که مورد تاکید اعضای شورای پنجم اهواز نیز قرار گرفته است.

پروژه‌های نیمه تمام، استخدامهای فامیلی،دستگیری تعدادی از مدیران شهری ، تغییر ارقام در  بودجه‌ برخی پروژه‌ها، نیمه تمام ماندن پروژه قطار شهری نسبت به زمان تعیین شده، اعتراضات پی در پی کارگران خدمات شهری و فضای سبز، دستگیری کارگران معترض چند شب قبل از آغاز سال جدید تنها بخشی از اتفاقات و حوادثی  بود که در طول دوره چهارم شورای شهر اهواز رخ داد.

اتفاقاتی که نه تنها سبب شد اعتماد شهروندان نسبت به این مجموعه خدماتی کاسته شود بلکه فرصتی را برای نامزدهای پنجمین دوره انتخابات شورای شهر اهواز به وجود آورد که هریک با استفاده از شعارهایی از قبیل شفافیت و آشکار‌سازی سعی در اخذ آراء بیشتری داشتند.

بیشتر نامزدهای راه یافته به پنجمین دوره شورای شهر اهواز معتقدند که شهرداری اهواز در فعالیت‌های خود به نحو موثر و تاثیرگذاری شفاف نبوده است در صورتی که شفافیت و پرداختن به این مقوله نه تنها یکی از مهم‌ترین مبانی تاثیرگذار برای رشد و توسعه شهر بوده  بلکه راه حلی برای جلوگیری از مهمترین معضل موجود در ادارات یعنی فساد اداری است.

به طور کلی قانون برای تطابق اجرای فعالیت با مبنای اصلی برنامه؛ابزارهایی را تعیین کرده است و یکی از ابزارهایی که اعضای شورای شهر برای رسیدن به شفافیت‌های لازم در مجموعه شهرداری می‌توانند با استفاده از آن عملکرد شورا و شهرداری سابق را ارزیابی و از نتیجه آن برای طرح‌ریزی برنامه‌هایی منسجم و موثر  برای رسیدن به اهداف تعیین شده استفاده کنند، طرح تحقیق و تفحص از مجموعه‌ شهرداری است.تحقیق و تفحصی که می تواند گامی در راستای سالم سازی فضای سازمان‌ها‌ باشد.

طرح تحقیق و تفحص در هر دستگاهی با ایجاد فضایی سالم در همان دستگاه همراه است و می‌تواند راهکاری مفید و موثر برای جلوگیری از فساد و مشکلات موجود در دستگاه  باشد.طرح تحقیق و تفحص در شهرداری اهواز سبب می‌شود که واقعیت‌ها برای شهروندان مشخص شود.

البته باید دانست که امر تحقیق و تفحص در حوزه‌هایی از قبیل مالی و قراردادها به دلیل وجود ابهامات و مشخص شدن واقعیت‌ها،نیاز است زیرا  به دلیل نبود مدرکی مستدل متهم کردن دیگران درست نیست.در حوزه‌های یاد شده امکان خطا و اشتباه  وجود دارد و به کارگیری فرآیند تحقیق و تفحص می‌تواند در شفاف سازی فعالیت‌ها و عملکرد مجموعه شهرداری موثر باشد زیرا مسائل مالی و قراردادها نیازمند شفاف سازی هستند و بنظر میرسد شورای پنجم پایه و اساس فعالیت را بر این اصل گذاشته است که در بخش قراردادها با شفافیت وارد عمل شود.

بطوری که از شواهد و سوابق پیداست،شورای پنجم،شهرداری را انتخاب کرده که فردی پاکدست و توانمند بوده و در امر شفافیت سازی فردی مصر بوده و از شنیده ها چنین متبادر شده که اعضای شورا نیز از ایشان خواسته‌اند که در حوزه‌ فعالیت‌های مالی شهرداری شفافیت لازم  و نظارت کافی را داشته باشد.و تمام فعالیت‌ها و کارهایی که در برنامه دارند به شهروندان اطلاع و در صورت لزوم نیز اطلاعات قراردادها از جمله میزان هزینه های انجام شده را اطلاع‌رسانی کنند.

در همین راستا،محمد هادی قنوات در جایی گفته بود که؛در تحقیق تفحص این امکان داده شده که اگر در مجموعه‌ای از شهرداری ابهاماتی وجود داشته و این ابهامات به  هیچ نحو ممکنی قابلیت مرتفع شدن را نداشته باشند می‌توان  با استفاده از این ابزار ابهامات موجود را رفع کرد.

باید دانست که تحقیق و تفحص سبب تقویت بعد نظارتی شورا می‌شود و اعضای شورا نیز حتما نظارت خود را میبایست در تمامی حوزه‌های شهرداری بیشتر ‌کنند.البته امر تحقیق و تفحص نسبت به مدت زمانی که از  فعالیت شورای پنجم گذشته کمی زود است.زیرا در حال حاضر شهردار جدید منصوب شده و باید اجازه بدهیم که مدت زمانی از فعالیت ایشان بگذرد و اگر در کمیسیون‌ها اعضا از پاسخ‌ها  قانع نشدند اجازه استفاده از امتیاز تحقیق و تفحص وجود داشته،اما بنظر میرسد در حال حاضر ورود به این امر نسبت به زمان آغاز فعالیت شورای پنجم کمی زود باشد.

با این اوصاف و به علت اتفاقات رخ داده و بی کیفیت بودن خدمات ارائه شده به شهروندان اهوازی همچنان افرادی وجود دارند که نسبت به عملکرد شهرداری و شورای شهر جدید خوش‌بین نیستند بنابراین انتظار می‌رود شورای پنجم باپرداختن به مهمترین وظیفه‌شان که نظارت است شفافیت مورد نیاز را در تمامی زمینه‌های شهری و شهرداری در نظر بگیرد.

اعضای پنجمین دوره شورای شهر اهواز باید بدانند که شفافیت باید از ابتدای کار لحاظ شود در غیر اینصورت به همان بیماری مبتلا خواهند شد که شوراهای سابق به آن گرفتار شدند که در این صورت نه تنها برای توسعه شهر به اندازه یک پله صعود نخواهیم کرد،که اتفاق این امر برای کلانشهر اهواز وجهه خوشایندی ندارد.