ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۲ , اردیبهشت, ۱۳۹۹ | ۰۹:۲۵:۲۰
کد مطلب : 12809
بمناسبت دوم اردیبهشت؛سالروز تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

سپاه اما بی اعتنا به این تحرکات با برخورداری از پشتوانه عظیم مردمی،انقلاب و نظام اسلامی را مانند دژی نفوذ ناپذیر در بر گرفته و از هر خطر و توطئه ای مصونیت می بخشد

دوم اردیبهشت ماه سالروز تاسیس سپاه  پاسداران انقلاب اسلامی ایران به فرمان امام خمینی (ره ) است. امام خمینی بنیانگذار […]

دوم اردیبهشت ماه سالروز تاسیس سپاه  پاسداران انقلاب اسلامی ایران به فرمان امام خمینی (ره ) است.
امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با توجه به توطئه ها و نقشه های شوم دشمنان، در اقدامی دور اندیشانه در دوم اردیبهشت سال ۱۳۵۸ طی فرمانی به شورای انقلاب رسماً تأسیس سپاه پاسدران انقلاب اسلامی را اعلام کردند.
در اصل ۱۵۰ قانون اساسی ایران تصریح شده است، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در نخستین روزهای پیروزی انقلاب تشکیل شد، برای ادامه نقش خود در نگهبانی از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن پا برجا میماند. 
حضرت امام خمینی (قدس سره) در باره  نقش و جایگاه سپاه فرمودند: «…نهاد مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به حق از بزرگ ترین سنگرهای دفاع از ارزش های الهی نظام ما بوده و خواهد بود….»
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نهادی است که از متن جامعه بیرون آمد و تمام قد در مقابل دشمن متجاوز ایستاد تا قدرت و انسجام ملت ایران را به نمایش بگذارد.
این نهاد انقلابی در دوران جنگ تحمیلی با اقتدار در مقابل دشمنان ایستاد و به متجاوزان و آنهایی که سودای نابودکردن ایران را داشتند، نشان داد، لحظه ای در پاسخ به متجاوز تردید نخواهد کرد.
امروز هم نیروهای سپاه با تکیه بر تجربیات دوران دفاع مقدس و با برخورداری از آموزشهای لازم دفاعی در همه عرصه ها آماده دفاع مقتدرانه در مقابل دشمنان و اشرار است.سپاه همچون کوهی با صلابت در صیانت از امنیت و ثبات و دفع اشرار و متجاوزان به ایران ایستاده است و توانایی های خود را در عرصه های جنگ سخت و جنگ نرم بارها به اثبات رسانده است.
این نهاد اکنون در تراز مجموعه ای قدرتمند در عرصه های نبرد زمینی، دریایی و هوافضا با استفاده از فنون و آموزش های نوین در سطح جهانی مطرح است و با دستیابی به خودکفایی در ساخت موشک های پیشرفته بالستیک دارای ظرفیت ها و قابلیت های مهم دفاعی است.
حضرت «آیت‌الله خامنه‌ای» رهبر معظم انقلاباسلامی سپتامبر سال گذشته (۲۸ شهریور ۹۵) در دیدار شرکت‌کنندگان در همایش سراسری فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سپاه را «سنگر مستحکم انقلاب» و «عنصر شاخص دفاع از امنیت داخلی و خارجی و هویت برجسته و ممتاز و مورد نیاز برای پیشرفت کشور و حرکت به‌سوی آرمان‌ها» دانستند.
رهبر انقلاب اسلامی، در خصوص اهمیت و ارزش و جایگاه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزودند، «جمله‌ی معروف امام (رحمه‌الله) مبنی بر اینکه «اگر سپاه نبود کشور هم نبود» به این دلیل بود که سپاه،  شجره‌ی طیبه‌ای است که از هویت آن، ایمان و حرکت انقلابی و جهادی می‌تراود و حفظ کشور و انقلاب نیز منوط به استمرار این عناصر مهم است.»
کمک به تامین امنیت عمومی و کنترل امنیت در پروازها و خطوط هوایی و مرزهای زمینی و دریایی، مقابله با متجاوزان و شرارت های عوامل تروریستی و حمایت از مستضعفین جهان و مشارکت در عملیات امداد و نجات با استفاده از نیروهای انسانی و تخصصی سپاه به هنگام بروز بلایا و حوادث غیر مترقبه از جمله وظایف محوله به این نهاد مردمی و انقلابی است.
فعالیت ها و مأموریت های رزمی، دفاعی و آموزشی، اما سپاه را از حضور فعال در عرصه ی سازندگی کشور غافل نکرده است.
امروزه فعالیت های عمرانی سپاه گستره ی وسیعی از برنامه های سازندگی از قبیل سد سازی، ساخت اتوبان و فرودگاه، بازسازی تأسیسات و اسکله های بنادر کشور، راهسازی، سازمان دریایی، پروژه های کشاورزی و دامداری، طرح های آبرسانی و گازرسانی، احداث واحدهای مسکونی، و احیاء جنگل ها را در بر می گیرد.
به منظور هماهنگی و نظارت بر این حجم وسیع از فعالیت های اقتصادی قرارگاه فرماندهی بازسازی خاتم الانبیا«ص» تشکیل شده است.
این دستاوردها در مجموع نشان دهنده توان بالای دفاعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است و نشان می دهد که امروز این نهاد متناسب با نیازها و شرایط روز، آمادگی کامل برای مقابله با هر نوع تهدید و در هر سطحی را باقوت و قدرت دارد. 
در این کار بزرگ نیروهای ارتش، سپاه، بسیج و آحاد نیروهای مدافع انقلاب و نظام اسلامی ایران همواره و در کنار هم با صلابت و اقتدار روزافزون و افتخارآمیز خود، امنیت وآرامش را به ارمغان آورده اند.
سال های دوران دفاع مقدس و پس از آن بارها نشان داد که وحدت و هم افزایی راهبردی ارتش ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای امنیت آفرینی و خلل ناپذیر ساختن شبکه دفاعی ایران، الگویی مثال زدنی است.
در همه سال های پس از تشکیل نظام جمهوری اسلامی، دشمنان تمام توان خود را برای به چالش کشیدن ایران و امنیت آن به کار بسته اند، اما برغم همه ناامنی ها در محیط پیرامونی، امنیتی بی نظیر در ایران حکم فرما است.این امنیت ثمره تلاش نهادهایی چون سپاه، ارتش و نیروی انتظامی است.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در واقع در هر جا که نیاز و ضرورت اقتضا کرده است با قدرت عمل کرده و در هر عرصه ای که ماموریتی را عهده دار شده ازعهده انجام آن به خوبی برآمده است.نمونه این اقتدار؛افزایش عمق استراتژیک ایران در منطقه غرب آسیا و آفریقا و …می باشد.
حضور پر افتخار نیروهای سپاه در کنار ارتش در همه این سال ها سبب حفظ و تقویت قدرت بازدارندگی و دفاعی ایران شده است.این معنایش ایستادگی در مقابل زیاده خواهی ها و تهدیدها و زورگویی قدرت های مداخله گر است.
بدیهی است که چنین مجموعه ای با برخورداری از توانایی ها و اقتدار و داشتن پایگاه مردمی که مدافع حقوق مظلومان جهان است و پیام عدالت و آزادی را به گوش جهانیان رسانده، از سوی امریکا مورد اتهام ها و القائات ناروا قرار می گیرد.
سپاه اما بی اعتنا به این تحرکات با برخورداری از پشتوانه عظیم مردمی، انقلاب و نظام اسلامی را مانند دژی نفوذ ناپذیر در بر گرفته و از هر خطر و توطئه ای مصونیت می بخشد.

محمدآرزومند/مدیرمسؤل پایگاه “اهوازخبر”

۱۳۹۹٫۲٫۲