ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , تیر, ۱۳۹۹ | ۲۲:۲۷:۱۵
کد مطلب : 12916
دکتر مهران احمدی بلوطکی سرپرست مرکز بهداشت غرب شهرستان اهواز:

رعایت فاصله گذاری اجتماعی ساده ترین راه پیشگیری از ابتلا به كرونا ویروس است

به گزارش اهوازخبر،دکتر مهران احمدی بلوطکی سرپرست مرکز بهداشت غرب شهرستان اهواز در خصوص راههای انتقال بیماری کرونا، گفت: شناسایی […]

به گزارش اهوازخبر،دکتر مهران احمدی بلوطکی سرپرست مرکز بهداشت غرب شهرستان اهواز در خصوص راههای انتقال بیماری کرونا، گفت: شناسایی راه های انتقال عامل ایجادکننده بیماری نقش مهمی در کنترل آن دارد. راه های انتقال این ویروس هنوز به طور دقیق مشخص نشده است ولی به عنوان یک اصل کلی ویروس های تنفسی به طور عمده از طریق ریز قطرات یا از طریق سرفه یا عطسه و یا لمس اشیاء آلوده منتقل می گردند.
احمدی گفت: بر اساس دانسته های کنونی این بیماری از یک طیف ملایم تا شدید با علایمی همچون تب، سرفه، تنگی نفس می تواند بروز نماید و در موارد شدیدتر ممکن است منجر به ذات الریه، نارسایی کلیه و مرگ گردد. درصد مرگ ناشی از این بیماری هنوز به طور دقیق مشخص نشده است.
وی با اشاره به راههای انتقال این بیماری اظهار داشت: با عنایت به آخرین اطلاعات، انتقال انسان به انسان ویروس کرونا از طریق سرفه، عطسه، تخلیه ترشحات بینی و دهان در محیط می باشد. این ویروس میتواند در فاصله یک یا دو متری از طریق سرفه یا عطسه منتقل شود.
سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز با تأکید بر اهمیت تماس دست ها به عنوان مهم ترین راه انتقال این بیماری، اظهار داشت: راه دیگر انتقال، تماس دست ها با محیط و سطوح آلوده به ویروس مانند تجهیزات، دستگیره در ها، میز و صندلی، شیرآلات، نرده پله ها، پریز و کلیدهای برق و کلیه وسایلی که به طور عمومی و مشترک استفاده می شود شامل اسکناس، اسناد و مدارک دست به دست شده و نظایر آن می باشد، بنابراین پس از تماس با هر فرد یا اشیاء مشکوک شستشوی دست ها با آب و صابون در پیشگیری از ابتلا به بیماری بسیار مهم می باشد .


احمدی یکی از راه های کاهش مواجهه و قطع زنجیره تماس را رعایت فاصله گذاری اجتماعی دانست و گفت: از آنجا که بسیاری از شاغلین صنایع و واحدهای تولیدی و خدماتی در معرض بیماری کووید۱۹ هستند، و محل های کسب و کار یکی از اماکن تجمع محسوب می شوند که می تواند سبب انتقال بیماری گردد و از طرفی حفظ سلامت نیروی کار از اهمیت بالایی برخوردار است لازم است مقررات ویژه ای از طریق فاصله گذاری اجتماعی علاوه بر رعایت اصول بهداشتی برای کاهش مواجهات ، متناسب با سطح اضطرار و درجه اهمیت فعالیت اقتصادی و صنایع در نظر گرفته شود.

سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز در پایان برخی نکات مهمی را که در این راستا لازم است رعایت شود، برشمرد:
مراجعه به صنایع و واحدهای تولیدی و خدماتی فقط در موارد کاملا ضروری انجام گیرد.
در خصوص خدماتی که امکان ارائه آنها به صورت غیر حضوری امکان پذیر باشد نظیر انجام مشاوره های دارویی و درمانی و مشاوره های روانپزشکی و نظایر از حضور در این مراکز خودداری گردد.
تا تثبیت شرایط اپیدمی بیماری، پذیرش افراد با بیماری های زمینه ای قلبی عروقی، فشارخون، ایدز ، بدخیمی ها ، شیمی درمانی، دیابت، بیماریهای تنفسی و بیماران پیوندی با رعایت موارد احتیاطی صورت پذیرد.
لازم است نوبت دهی به صورت تلفنی و یا اینترنتی صورت گیرد.
نحوه نوبت دهی به بیماران به گونه ای مدیریت گردد که حداقل افراد در اتاق انتظار حضور داشته باشند بطوریکه حداقل فاصله یک متر بین افراد رعایت گردد.
کارکنان در ابتدای ارزیابی هر بیمار را یک ناقل بالقوه فرض نموده و در صورتی که خود کارکنان شاغل در این مراکز دارای بیماری زمینه ای می باشند لازم است ضمن بکارگیری لوازم حفاظت فردی با احتیاط بیشتری نسبت به ارائه خدمات درمانی به بیماران اقدام نمایند.
فاصله فیزیکی مناسب هنگام شرح حال گرفتن از بیمار رعایت گردد. (حداقل یک متر)
فاصله ایمن بین مراجعه کنندگان در زمان نوبت دهی و تشکیل پرونده رعایت شود.
در صورت ضرورت برای ارایه خدمت و رسیدگی به امور بیمار در فاصله کمتر از یک متر، استفاده از تجهیزات حفاظت فردی کامل الزامی است.
در هنگام صحبت کردن با بیمار و همراه بیمار فاصله حد اقل یک متر رعایت شود.
حتی الامکان بیمارانی پذیرش گردند که حضور آنها در این مراکز ضروری می باشد.