ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۵ , مرداد, ۱۳۹۹ | ۲۲:۵۹:۰۲
کد مطلب : 12929
تا انتخابات ۱۴۰۰ ؛سلسله تحلیل های سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری؛

دوگانه محمود احمدی نژاد و علی لاریجانی

اهوازخبر؛سیزدهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری در یکی از جمعه‌های خرداد ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد. در جریان این انتخابات هشتمین رئیس‌جمهوری اسلامی ایران […]

اهوازخبر؛سیزدهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری در یکی از جمعه‌های خرداد ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد. در جریان این انتخابات هشتمین رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با آرای عمومی انتخاب خواهد گردید. طبق قانون اساسی، حسن روحانی، رئیس جمهور کنونی، با توجه به دو دوره ریاست جمهوری پیاپی، در این انتخابات حق نامزد شدن را ندارد.
و اما بعد….
پرده اول؛
علی لاریجانی همچنان سیاست‌مداری زیرک است،اگر چه قدرتش در جمع اصولگرایان به نسبت گذشته کاسته شده!!.بخشی از اصولگرایان اصرار دارند او را در قامت نامزد ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نبینند. اصولگرایان که این روزها در انتخابات مجلس پیروز قاطع شده اند، آرزوی بازنشستگی سیاسی لاریجانی را در سر می‌پرورانند؛ فردی که از نگاه آنها بیشتر متمایل به روحانی اعتدال‌گراست تا اصولگرایان. تقریبا همه اتفاق نظر دارند،چنانچه علی لاریجانی بر مسند سیادت پارلمان نهم حضور نداشت،‌ تصویب برجام در مجلسی که صدای اقلیت آن رسا بود، با مشکل و دست‌انداز روبه‌رو می‌شد.
اصولگرایان از قبل خط و نشان‌ها را برای لاریجانی کشیده بودند.تلویحا به او فهماندند اگر حمایت قاطبه یا حداکثری اصولگرایی را می‌خواهد، باید از روحانی عبور کند؛ کاری که تا پایان ریاستش بر مجلس نکرد!!
خروج علی لاریجانی از دایره سیاست و قدرت قطعا از دوز محافظه کاری در جریان اصولگرایی خواهد کاست و سهم و قدر عمل‌گرایان درون این جریان را خواهد افزود.اصولگرایان همین حالا هم شورای ائتلاف و وحدت خود را با حذف لاریجانی و یارانش به پیش برده‌اند و به سرمنزل مقصود رسانده اند.
اما بنظر می رسد،خروج لاریجانی بعد از سه دوره از مجلس موقعیتش برای موفقیت در انتخابات ریاست‌جمهوری را کاهش داده، چون بنظر می رسد مخالفان لاریجانی در مجلس موقعیت بالاتری گرفته اند،و همین هم نمره منفی برای او تلقی خواهد شد. لاریجانی در صورتی که بخواهد خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری آماده کند، قدرت رأی‌آوری‌اش در انتخابات ریاست‌جمهوری به این بستگی دارد که تا چه اندازه جناح‌های سیاسی از او حمایت کنند. برخی معتقدند اگر این اجماع شکل نگیرد، بعید به نظر می‌رسد او بتواند رأی قابل‌توجهی برای ریاست‌جمهوری کسب کند.اما بنظر می رسد مشی مستقل لاریجانی پاسخ‌گوی رأی مردم برای انتخابات آینده ریاست‌جمهوری نیست.ماندن در میانه، بدون حمایت قطعی یکی از دو جناح، باعث می‌شود از طرفی او نه رأی اصولگرایان را پشت سرش داشته باشد و نه رأی اصلاح‌طلبان را.
اما برای لاریجانی یک شانس باقی مانده است؛به نظر می‌رسد در ظاهر بین او و دکتر قالیباف همسویی بیشتری در مقایسه با دیگر جریان‌های اصولگرایی وجود دارد و راحت‌تر بتوانند با هم کنار بیایند.اما بنظر می رسد این گزینه محتمل نیست که پشت پرده سهم‌ها تقسیم شده باشند و مجلس به ریاست قالیباف رسید و ریاست‌جمهوری با حمایت مجلس به لاریجانی!!که البته بسیار زمان خواهد برد قالیباف بتواند نقش لاریجانی( بعد از سه دوره لابی گری و ریاست مجلس ) در اعمال نفوذ و فشار بر نمایندگان را ایفا کند.در این صورت جریان‌های نزدیک به جبهه پایداری، ایثارگران و وفاداران انقلاب اسلامی و چهرهایی همچون سعید جلیلی و زاکانی و… به حاشیه خواهند رفت.با این اوصاف بسیار بعید است که لاریجانی در همان موقعیتی قرار گیرد که روحانی در سال ۹۲ قرار گرفت.اما قالیباف با عملکردش در شروع بکار مجلس نشان داد که مورد وثوق اکثر جریانات اصولگرایی است و محبوبیت مردمی بیشتری دارد.البته پرونده لاریجانی بدست محمود احمدی نژاد تا حدودی به بایگانی تاریخ رفته است و شاید حافظه تاریخی ضعیف شود و تاریخ تحلیل دیگری بر خود بگیرد!
پرده دوم؛
بعضی از چهره‌های نزدیک به او گفته بودند که شک نداریم برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ می‌آید.پیش‌بینی می شود مانند سال ۹۶ که دست در دست بقایی برای انتخابات ثبت‌نام کرد،این ‌بار همراه با آقای ثمره هاشمی وارد این رقابت‌ها خواهد شد.
ایشان قطعا یک نامزد پوششی دارد. نزدیکانش می‌گویند علت سکوت این سال‌های ثمره برنامه بازگشت به قدرت همراه رئیس جمهور سابق است. کسی که زمانی به دولت سایه معروف بود، کماکان در خفا از رئیس قبل حمایت می‌کند و برخلاف برخی از هم‌ قطارانش حاضر به اعلام جدایی از او نیست.
البته اولین واکنش‌ها به آمدن او این است: “تأیید صلاحیت نمی‌شود!! ” اما به نظر می‌رسد برایش مهم نیست و با تصور وجود یک اقبال همه‌گیر، با هدف تحت فشار قراردادن شورای نگهبان در انتخابات ۱۴۰۰ ثبت‌نام خواهد کرد. تحرکات اخیر خود و نزدیکانش، از برگزاری جلسات با وزرای قدیم تا شروع دوباره پاسخ به نامه‌های مردم و حتی تحلیل برخی یاران پیشینش حاکی است که او قصد ثبت‌نام در انتخابات ۱۴۰۰ را دارد.   
این‌طور که رصد می‌شود آقای ثمره هاشمی تنها چهره نزدیک به احمدی‌نژاد است که احتمال تأیید صلاحیت‌شدن را دارد و از آنجا که او تا امروز درباره مواضع محمود احمدی‌نژاد سکوت کرده،می‌تواند او را معرفی کند و پشت‌ سر او قرار بگیرد.

محمد آرزومند؛مدیر مسؤل پایگاه خبری تحلیلی “اهوازخبر”

 1. شعبانی گفت:

  سلام…درود..تحلیل جالبی بود…البته نیاز به دیدن سایر رقبا و تحرکات آنان و همچنین وابستگی گزینه های دیگر نیز وجود دارد..تشکر

 2. هومن گفت:

  سلام علیکم
  محبوبیت احمدی نژاد بیشتر از لاریجانی است
  اما بنظرم کشور نیازمند یک رییس جمهور و چهره جدید در قواره احمدی نژاد است
  حالا باید دید گزینه ى مناسب چه کسی است

 3. حسین گفت:

  تحلیل بسیار عالی و دور از جانب داری بود. . .تشکر