ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۳۰ , اردیبهشت, ۱۴۰۰ | ۲۰:۴۰:۳۴
کد مطلب : 13386

حل مشکلات اقتصادی کشور با عزم ملی و مدیریت جهادی

🔰 حل مشکلات اقتصادی کشور باعزم ملی ومدیریت جهادی ✅شرایط حساس اقتصادی حاکم بر کشور ایجاب می کند تا مردم […]

🔰 حل مشکلات اقتصادی کشور باعزم ملی ومدیریت جهادی

✅شرایط حساس اقتصادی حاکم بر کشور ایجاب می کند تا مردم فردی دارای روحیه جهادی را برای مسند ریاست جمهوری انتخاب کنند

✍️یادداشتی از:
سید عابدین موسوی
فعال اجتماعی فرهنگی وجهادی

🔰امروزه یکی از مسائل مهم کشور مابحث مدیریت جهادی وانتخاب مدیران باروحیه جهادی است. مدیریت جهادی چیست و مشخصات آن کدام است؟ کشور ما چقدر به این مدیریت نیاز دارد؟ البته همیشه این نیاز بوده ولی در شرایطی که انواع تحریم‌ها و توطئه‌های مختلف علیه ما وجود دارد قاعدتاً بیش از هر زمان دیگری کشور ما به مدیریت جهادی نیاز داریم.
کار و مدیریت جهادی همواره مورد تاکید فراوان مقام معظم رهبری بوده وهست
درواقع «مدیریت جهادی» در منظومه فکری رهبر معظم انقلاب نه یک شعار که هویت اصلی مدیریت نظام اسلامی است
ودرواقع مدیریت جهادی وکار جهادی از شاخصه های مسئولیت در نظام اسلامی می باشد
ومی بایست درانتخاب مدیران این شاخصه مورد توجه ویژه قرارگیرد.
ایده کلی تشکیل گروه‌های جهادی مطابق اهداف انقلاب اسلامی بود
محرومیت‌زدایی از مناطق دورافتاده ایران و عمران روستایی برای افزایش تولیدات کشاورزی مطابق اهداف انقلاب بود خیلی زود گروه‌های دیگر هم به دانشجویان پیوستند
کم کم سازمان جهاد سازندگی به فرمان امام راحل تاسیس شد واز همان ابتدای راه‌اندازی در جامعه جایگاهی مهم داشت . تاجایی که تصویری نمادین از آن نیز در سال ۶۱ آمد پشت اسکناس بیست‌تومانی .
اردوهای جهادی در سال‌های جنگ تحمیلی همچنان ادامه داشت . مهم‌ترین کار هم تلاش برای افزایش تولید به‌ویژه در بخش زراعی بود؛ در سال‌های جنگ خاک‌ریزهای اقتصاد به‌اندازه خاک‌ریزهای جبهه برای کشور مهم بود .
با پایان جنگ تحمیلی، اردوهای جهادی دوباره به شهرها و روستاها بازگشت برای ترمیم خرابی‌های جنگ و توسعه روستایی .
در این دوره ستاره‌های درخشانی بودندکه عمرشان را وقف خدمت به محرومین کردند؛ یکی‌شان حاج عبدالله والی . وی که از سال ۶۱ در ۲۷۰ روستای کم‌جمعیت و محروم بشاگرد در استان هرمزگان مشغول رفع کمبودها بود در دهه ۷۰ از شور و جنبش نیفتاد و اردوهای جهادی دانشجویی به بشاگرد را برگزار می‌کرد .
شعله‌ای که حاج عبدالله نگذاشت بمیرد در سال ۷۹ باهمت و توجه رهبر انقلاب به مشعلی برای نسل‌های بعد تبدیل شد . در این سال با دستور مقام معظم رهبری تشکیلات جدید « بسیج سازندگی » راه‌اندازی شد برای استفاده حداکثری از توان و همیاری جوانان برای عمران و آبادانی کشور . درواقع بسیج سازندگی جایگزین جهاد سازندگی شد .
حاج عبدالله پس از ۲۳ سال خدمت در بشاگرد و تغییر چهره این منطقه محروم سرانجام در سال ۸۴ درگذشت . یادش ولی همیشه زنده است؛ « اسطوره خدمت » و پدر معنوی جهادگران .

واما با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب وحمایتهای ایشان ازجهادگران این گروهها روبروز درحال افزایش درنقاط مختلف کشور هستند به طوری که تاکنون بیش از ۱۸هزار گروه جهادی درکشور درحال خدمت رسانی به مردم هستند .
آنچه که باعث شد این گروه ها تشکیل شود وروز به روز افزایش یابند این بود که :
اولا: خلا وجود مدیریت جهادی درکشور می باشد چون فضاي واقع بينانه اي براي مديريت جهادي در جامعه وجود ندارد در زمان جنگ همه آماده بودند تا در مديريت جهادي هم گام باشند اما اكنون حس مديريت جهادي در جامعه و مسئولان وجود ندارد . یا کم رنگ شده است و هنوز حس مقاومت و انگيزه اقتصاد مقاومتي كه لازمه مديريت جهادي است در جامعه تبيين نشده است،
اكنون مديران و شهروندان نمي دانند كه واقعاً وارد جنگ اقتصادي شده ايم و بايد از تجمل گرايي و مصرف گرايي زياد پرهيز كنيم . زیرا یكي از فاكتورها و اولويت هاي مهم فراهم كردن زيرساخت هاي لازم براي تقويت و افزايش توليد در داخل كشور است لازمه مديريت جهادي اقتصاد مقاومتي است
دوما: مدیریت جهادی وفرهنگ جهادی به‌عنوان الگوی مدیریتی برآمده از بطن انقلاب اسلام غلبه. مبتنی بر ارزش‌های ایرانی – اسلامی و در پیوند با علم و دانش روز می‌باشد، همواره مدنظر امامین انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری بوده است .
فرهنگ جهادی در عرصه اعتقادی در مسیر ترویج و تحکیم اسلام ناب محمدی (ص ) پیش می رود. تا آنجا که مجاهد وجهادگرنستوه امام خمینی بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران: خطاب به فرزندان جهادی خود می فرمایند ” به تنها چیزی که باید فکر کنید استواری پایه های اسلام ناب محمدی (ص ) است ” و ایشان همواره حاملان فرهنگ جهاد را توصیه به خودسازی، اخلاص در کارها، جهاد با نفس و پرهیز از انحراف کردند. حضرت امام خمینی (ره) در جهت گیری استقلال واقعی، همواره بر عدم وابستگی به خارج و خودکفا کردن کشور که همان استقلال واقعی است بخصوص در بخش کشاورزی و امنیت غذایی تاکید کردند .
مقام معظم رهبری دربیانات خود در جلسه‌ی تبیین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی درتاریخ ۲۰ اسفند۹۲ فرمودند :باحرکت عادی نمی‌شود پیش رفت . با حرکت عادی و احیاناً خواب‌آلوده و بی‌حساسیت نمی‌شود کارهای بزرگ را انجام داد . یک همت‌ جهادی لازم است . تحرک‌ جهادی و مدیریت ‌ جهادی برای این کارها لازم است . باید حرکتی که می‌شود، هم علمی باشد، هم پرقدرت باشد، هم با برنامه باشد و هم مجاهدانه باشد
ایشان همچنین درجایی دیگر می فرمایند : ” کار جهادى یعنى از موانع عبور کردن، موانع کوچک را بزرگ ندیدن، آرمان‌ها را فراموش نکردن، جهت را فراموش نکردن، شوق به کار؛ این کار جهادى است. کار را باید جهادى انجام داد تا ان‌شاء الله خدمت به‌خوبى انجام بگیرد. “
بنابراین می ‎ توان با محوریت مدیریت جهادی که امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی بر آن تاکید دارند مشکلات مختلف کشور را یکی پس از دیگری حل کرد .
مدیریت جهادی چیست که این همه درموردآن صحبت می شود ؟
با توجه به اینکه در دهه چهارم انقلاب اسلامی- دهه پیشرفت و عدالت-قرار داریم مدیریت کلان نظام جهت اتخاذ تصمیم های راهبردی به منظور شتاب بخشی به تحقق اهداف سند چشم انداز ملی قرار نیازمند مدیریت جهادی است
تاکیدات مقام معظم رهبری به شرایط و موقعیت انقلاب اسلامی و پیشرفت های شگرف و حیرت انگیز ملت بزرگ ایران علی رغم فشارها، تحریم، تهدیدها و دشمنی های جبهه استکبار؛ ضرورت توسعه از درون را با توجه به ظرفیت ها، استعدادها و توانایی های داخلی در کانون توجه و عمل مسئولان قرار داده است.
انتخاب الگوی «اقتصاد مقاومتی» و ابلاغ سیاست های کلان آن توسط مقام معظم رهبری و نامگذاری سال ۹۳ به عنوان «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی»، گام اساسی در جهت عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی بوده وهست. گفتمان سازی مفاهیمی همچون «اقتصاد مقاومتی»، «فرهنگ جهادی»، «مدیریت جهادی» و تبدیل آن به یک باور عمومی، یک نیاز و اقدام اساسی است که باید مورد توجه قرارگیرد
در نگاه رهبر معظم انقلاب،«اگر مدیریت جهادی یا همان کار و تلاش با نیت الهی و مبتنی بر علم و درایت حاکم باشد، مشکلات کشور، در شرایط کنونی فشارهای خباثت آمیز قدرت های جهانی و در شرایط دیگر، قابل حل است و کشور حرکت رو به جلو را ادامه خواهد داد .
یک عامل مهم در موفقیت و یا عدم موفقیت هر کشوری نحوه مدیریت آن کشور است مدیریت می تواند به اشکال مختلف نمود یابد اما زمانی می تواند دستاوردهای بزرگ خلق کند که با رویکرد ومولفه جهادی باشد
ایجاد تعادل و عدالت و رفع تبعیضات در ایجاد جامعه اسلامی یک اصل اساسی است. داشتن یک اقتصاد سالم که نعمات را عادلانه بین همه مردم تقسیم کند، زمینه‌ساز ساختن جامعه طراز جامعه اسلامی مورد نظر مکتب اسلام است
مدیریت یکی از مهم‌ترین ارکان پیشرفت جوامع است و مدیریت جهادی به‌عنوان سبکی برخاسته از تفکر دینی واجتماعی ما، پیشینه‌ای به درازای انقلاب اسلامی دارد . وبا اجرای صحیح مدیریت جهادی می توان به آرمانهای انقلاب دست یافت . و امروز دردهه چهارم انقلاب انقلاب اگر می‌خواهیم پیشتاز باشیم و بر مشکلات غلبه کنیم باید فرهنگ ومدیریت جهادی را نهادینه کنیم .
کلمه جهاد از ریشه جَهد یا جُهد است. جَهد به معنی مشقت است. جهاد به این مفهوم، یک امر مشقت بار و انرژی بر است و به تعبیری به معنی تلاش است. و اگر به معنی جُهد بگیریم، به مفهوم طاقت روحی است. مفهومی است که در آن دشواری و سختی مطرح می‌شود. ولی معنی واژه جهاد مبارزه است. یعنی بذل جُهد و کوشش در دفع دشمن. آن‏قدر کوشش بکنیم تا دشمن را کنار بزنیم. بعضی جهاد را مبالغۀ جُهد می‌دانند .
و اما مدیریت جهادی
قبل جهاد می‌شود مضاف‏های متعددی را مطرح کرد. مثل رفتار جهادی، روحیه جهادی، فرهنگ جهادی، کار جهادی و … . وقتی می‌گوییم مدیریت جهادی یعنی ناظر به یک نحو اداره داریم صحبت می‌کنیم. حالا از مدیریت می‌شود تعابیر مختلفی را مطرح کرد. اگر مدیریت را مترادف تصمیم‌گیری بگیریم، می‏شود تصمیم‌گیری جهادی. اگر مدیریت را مترادف توانایی کار کردن با و از طریق دیگران بدانیم، آنگاه مدیریت جهادی می‏شود توانایی کار کردن با دیگران به نحوه جهادی و از طریق دیگران باز هم به نحوه جهادی. آن‏وقت مدیر جهادی را هم می‌توانیم تعریف کنیم. مدیر جهادی کسی هست که به عنوان مثال دارای چند ویژگی است. یکی از ویژگی‌های آن ایمان عمیق است (ایمان به خداوند و ایمان به اینکه عالم غیبی وجود دارد، ایمان به اینکه پاداش حقیقی در این عالم محقق نمی‌شود) ویژگی مدیر جهادی این است که احساس تکلیف می‌کند و خودش را متعهد می‌بیند و همچنین ویژگی او این است که خودش را هدفمند می‌بیند(اینکه دنبال چه هست و آرمانش چیست). مدیر جهادی خطر‌پذیر است و اهل ورود به میدان‏های نو و دست‏نخورده است و ویژگی مجاهد و مدیر جهادی این است که رفتارش مستمر، همه جانبه، هوشمندانه و مخلصانه است. منتظر نیست تا دیگران ببینند یا گزارش تهیه کنند یا فیلم درست کنند و… وقتی ورود پیدا می‏کند، کار را رها نمی‌کند و ادامه می‏دهد. اگر این شاخص‌ها را به دست مدیران بدهید، آن‏وقت آنها می‌توانند خود را با این ویژگی‌های مدیر جهادی بسنجند .
تعریف مديريت جهادي
به مدیریتی اطلاق می شود که از يكسو با علم و دانش روز بشري سر و کار دارد و از سوي ديگر با مفهوم جهاد در، بار معنايي انقلابي و ارزشي آن، ارتباطي تنگاتنگ دارد. این نوع مدیریت مي‌تواند به عنوان منطقي‌ترين و كارآمد‌ترين الگوي مديريتي براي تحقق آرمان‌ها و اهداف انقلاب و نظام اسلامي مورد توجه و تاكيد قرار گيرد .
مدیریت جهادی از نگاه مقام معظم رهبری
مقام معظم رهبری دربیانات خود در ۲۳دیماه ۹۲ فرمودند : «اگر مدیریت جهادی یا همان کار و تلاش با نیت الهی و مبتنی بر علم و درایت حاکم باشد، مشکلات کشور، در شرایط کنونیِ فشارهای خباثت آمیزِ قدرتهای جهانی و در شرایط دیگر، قابل حل است و کشور حرکت رو به جلو را ادامه خواهد داد “
مقام معظم رهبری با توجه به دغدغه‌های خود در باب اقتصا د و فرهنگ و ارتباط وثیق، ولی مغفول واقع‌شده‌ی این دو مقوله، سال ۱۳۹۳ را سال «اقتصاد و فرهنگ» نام‌گذاری فرمودند و در عین حال، چون پیشرفت در آن دو مقوله را بدون عزم همگانی و مدیریت جهادگونه‌ی مدیران ممکن نمی‌دانسته‌اند، لذا با افزودن این دو قید، سال را «سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامیده‌اند .
رهبر معظم انقلاب از «مدیریت جهادی» به عنوان کلید حل مشکلات کشوریاد می کنند و در تاريخ ۱۴ بهمن سال نود، در باره كارهاي ضروري ملت و مسئولان، توصيه به پرهيز از تنبلي، كسالت و كم‌كاري كردند و افزودند: «بايد در همه زمينه‌ها از جمله اقتصاد به‌طور جهادي كار كرد». همچنين در جايي ديگر به منشا فرهنگ جهادي اشاره مي‌كنند و مي‌فرمايند: «آنچه انقلاب اسلامي به مردم ما داد فرهنگ جهادي بود. فرهنگ جهادي در همه صحنه‌ها و عرصه‌ها به كار مي‌آيد و در زمينه كارهاي زيربنايي، كشاورزي و دامداري و امثال اينها هم از اول انقلاب روح و فرهنگ جهادي وارد ميدان شد “
سردار شهید حاج قاسم سلیمانی بهترین مصداق سبک مدیریت جهادی وانقلابی
به جرات می توان گفت اگر مدیریت جهادی وانقلابی نبود انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به پیروزی نمی‌رسید . ومدیریت جهادی حلقه مفقوده در اقتصاد و فرهنگ کشور است که می بایست به عنوان یک الگو سرلوحه مدیران کشور درهمه سطوح قرارگیرد. سیره و سبک زندگی و مدیریتی شهید سرافراز و پر آوازه ایران اسلامی و جبهه مقاومت ، شهید سپهبد قاسم سلیمانی راه علاج مشکلات کشور است و مدیریت انقلابی و جهادی می‌تواند جمهوری اسلامی را از تمامی بحران‌ها و حتی از این شرایط امروز کشور با موفقیت عبور دهد
گروههای جهادی وجهادگران امروز در ادامه راه انقلاب و خدمت به مردم با احساس مسئولیت ومطالبه گری وبا الگو گیری از شعارهای اول انقلاب در رفع مشکلات مردم و جامعه قدم برمی دارند و مدیران و مسؤولان باید از تفکر امام راحل ورهبرمعظم انقلاب الگو بگیرند و در زمینه رفع مشکلات کشور تفکر و مدیریت جهادی و انقلابی را پیش بگیرند و درجهت رفع مشکل بیکاری و اقتصادی جامعه و جوانان باشند . مدیریت جهادی مبتنی بر ارزش‌ها بوده و رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و جامعه در سایه این مهم محقق می شود .
انتخابات خردادماه ۱۴۰۰ برای حل مشکلات اقتصادی بسیار مهم است وباتوجه به اینکه «سوء مدیریت»، یکی از عوامل اصلی معضلات اقتصادی کشوراست
وباتوجه به ضرروت واهمیت انتخاب مدیران جهادی که دربالا بیان شد انتخاب فردی که گفتمان مبارزه با فساد و مدیریت جهادی برای حل معضلات اقتصاد داشته باشد نیاز امروز کشوراست که ان شاالله باحضورحداکثری وانتخاب ملت فهیم ایران اسلامی محقق خواهد شد