ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۲۳ , آذر, ۱۳۹۶ | ۱۷:۰۷:۳۲
کد مطلب : 11567

جناب آقای کلانتری؛خوزستان نه تنها آب مازاد ندارد بلکه کمبود آب هم دارد!

جناب آقای کلانتری؛خوزستان نه تنها آب مازاد ندارد بلکه کمبود آب هم دارد!

PicsArt_12-14-07.52.50

اهوازخبر؛با مطالعه هیجان زده نامه جناب عیسی کلانتری،تأسفم برانگیخته شد که جناب ایشان به چه عنوان و تحت چه شرایطی  حاضر به تهیه این نامه برای آقای دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور شدند.

پرواضح است که حضرتتان روزگاری مدید سکاندار وزارت کشاورزی مملکت بودید که همه ما نتایج تلاشهای ارزنده شما را دراین بخش به مثال طرح های نیشکر خوزستان و وضعیت دریاچه ارومیه را از یاد نخواهیم برد.

سالهاست که وزارت نیرو درهر فرصتی اعلام می کند؛ مصرف آب در بخش کشاورزی بالاست…بازده آب در بخش کشاورزی کمتر از۴۰درصد است ومدیریت صحیح مصرفی وجود ندارد،که همین امر کشور را در بحران آب فرو برده است.سالهاست که وزارت نیرو در بحث حکمرانی آب ایرادات وانتقادات محتوایی و اساسی دارد وهمیشه شما هم درجبهه مقابل وزارت نیرو بوده اید.

در نامه ی تان اظهار فضل نموده اید که طی مطالعات توسعه نیشکر ۲۳هزارمترمکعب آب در هکتار در نظر گرفته شده است وفرمایش نموده ایدکه ۸۰۰۰ مترمکعب بیشتر مصرف می شود،با نگاهی گذرا متوجه می شویم که شهر اهواز بعنوان مرکز و قطب کشت نیشکر با۸۹ درصدکاهش بارندگی مواجه شده که این خود نیاز زمین های زیر کشت را به آب بیشتر ومصرف بیشتر آب نشان می دهد.

نظر حضرتعالی راهم به این نکته جلب می نمایم که بیش از یک دهه است که خوزستان دچار پدیده ریزگرده ها وخشکسالی شده است که این امرخود بیشترین خسارت را به مزارع کشاورزی می زند. برای مقابله با همین تنگناهایی که بعد از ایجاد کشت و صنعت نیشکر اتفاق افتاده است، تنها راه حفظ وسرسبزی محصولات کشاورزی، مصرف بیشتر آب است که خود بخود افزایش استفاده ازآب را در خوزستان بهمراه دارد و ادعای جنابتان مبنی بر وجود آب مازاد قابل انتقال به سایر حوضه ها را  زیر سوال خواهد برد.

در قسمت دیگری گفته اید که کشت برنج سالانه ۱۲۰۰میلیون متر مکعب آب در خوزستان مصرف می نماید و این کار باعث هدررفت آب می شود و هیچ محصولی در  ۶۰۰۰۰هکتار زمین  زیر کشت برنج کاشته نشود. با فرض این که این آمار و اطلاعات درست می باشد، چه کسی وکجا هزینه های چند هزار نفر کشاورزی که در سال برنج می کارند را بدهد و چه کسی پاسخگوی معضلات و  مشکلات اجتماعی ناشی از این تصمیم خواهد بود؟!

دیگر این که ۳۰۸۰ میلیون مترمکعب آب اضافه آورده اید و قصد انتقال آب به اروند رود و درنهایت هدر دادن آن آب به خلیج فارس را هم داریدکه تا قبل از سازمان محیط زیست،شما مخالف این انتقال آب بودید!!

با توجه به طرح بزرگ ۵۵۰ هزارهکتاری مقام معظم رهبری که در حال آمایش زمین و توسعه کانال های  آبیاری وآماده سازی می باشد که خود همین زمین ها نیاز به آب دارند و اگر با محاسبات سرانگشتی فقط به کشت گندم وذرت اختصاص شان بدهیم وهرهکتار زمین را فقط ۱۰۰۰۰مترمکعب در نظر بگیریم جمعا ۵/۵ میلیاردمترمکعب می شود  و این موضوع منتج می شود که خوزستان نه تنها آب مازاد ندارد بلکه کمبود آب هم دارد.

درپایان نظرتان را به این نکته جلب می کنم که آورد رودخانه های بزرگ خوزستان (کارون،کرخه و دز) نسبت به زمان وزارت شما نزدیک به نصف شده است و این یعنی همین الان هم خوزستان آب ندارد و باید فکری برای آن کرد.