ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۲۹ , فروردین, ۱۳۹۹ | ۱۳:۴۳:۵۴
کد مطلب : 12804
بمناسبت ٢٩ فروردين،روز ارتش؛

تحولات اخير در بسياري از كشورهای منطقه و برخوردهای متفاوت ارتش های اين كشورها،براي نسلی از كشور ما كه دوران انقلاب را تجربه نكرده اند ظهور حماسه،ایثار و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است

تحولات اخير در بسياري از كشورهاي منطقه و برخوردهاي متفاوت ارتش هاي اين كشورها، براي نسلي از كشور ما كه […]

تحولات اخير در بسياري از كشورهاي منطقه و برخوردهاي متفاوت ارتش هاي اين كشورها، براي نسلي از كشور ما كه دوران انقلاب را تجربه نكرده اند ظهور حماسه، ایثار و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده و برای کسانی که دوران انقلاب و دفاع مقدس را تجربه کرده اند یادآور روزهای منتهي به ۲۲ بهمن ۵۷ و پيوستن بدنه ارتش به مردم می باشد.فرار نظاميان از پادگانها، خودداري از مقابله با مردم، هم صدايي با مردم در راهپيمايي ها، بيعت پرسنل نيروي هوايي ارتش با امام راحل(ره) در ۱۹ بهمن ۵۷، سرپيچي از دستورات فرماندهان طاغوتي، شركت در خنثي كردن كودتاي ۲۱ بهمن ۱۳۵۷ و … از نتايج ارزنده برخورد حكيمانه امام خميني (ره) با ارتش بود؛ برخوردي كه پس از انقلاب نيز با حمايت هاي پي در پي ادامه داشت و شاهد اين مساله، نامگذاري روزي به نام “ارتش” است.
هر سال روز ۲۹ فروردين كه به نام ارتش جمهوري اسلامي ايران و بزرگداشت حماسه آفريني هاي نيروي زميني نامگذاري شده است، گرامي داشته مي شود ولي علت اصلي اين نامگذاري چيست؟
در آستانه پيروزي انقلاب اسلامي، ارتش رژيم شاهنشاهي كه پيكره اصلي آن را جوانان برومند خانواده هاي مسلمان و اغلب مستضعف ايراني تشكيل مي داد، به نداي رهبر انقلاب لبيك گفت و درنتيجه هم صدا و همراه با امت در براندازي نهايي رژيم شاهنشاهي بپاخاست و پس از انقلاب نيز به عنوان نخستين بازوي توانمند نظامي انقلاب در جهت تحقق اهداف جمهوري اسلامي ايران تلاش هاي خستگي ناپذير و مستمري را با فداكاري و ايثار و در ابعاد مختلف آغاز كرد.
پيش از پيروزي انقلاب اسلامي، پيام ها، سخنراني ها و رهنمودهاي امام خميني (ره) كه در اغلب آنها بطور مستقيم يا غير مستقيم ارتش آن زمان مورد خطاب قرار مي گرفت، بر آگاهي سربازان ارتش(كه بدنه اين سازمان را تشكيل مي دادند) نسبت به ماهيت رژيم پهلوي افزود و وجدان هاي بيدار و فطرت هاي آلوده نشده ارتشيان را در سطوح مختلف بيدار كرد، بطوريكه حركتي نظير بيعت تاريخي كاركنان نيروي هوايي با امام (ره) در ۱۹ بهمن ۵۷ در مدرسه علوي به مثابه تير خلاص بدنه ارتش بر پيكره رژيم پهلوي بود.
پس از پيروزي انقلاب اسلامي، در ارتش(كه كم كم ارتش جمهوري اسلامي ايران خطاب شد)عده اي به بهانه سبقه شاهنشاهي ارتش و در اصل براي خلع سلاح كردن نظام شروع به كار تبليغاتي عليه ارتش كرد و نواي انحلال ارتش را سر داد، نوايي كه با وجود برخي حمايت ها از آن، توسط امام خميني (ره) در نطفه خفه شد.امام خميني (ره) كه حتي از پيش از انقلاب جدي ترين حامي ارتش بويژه بدنه متدين آن بودند، در برابر تلاش هاي اين افراد براي انحلال این قوای اصلی، بر لزوم حمايت از ارتش تاكيد كردند و ضمن نامگذاري روز ۲۹ فروردين به نام ارتش، در پيامي تاريخي اعلام كردند: « ارتش محترم در اين روز در شهرستان هاي بزرگ با ساز و برگ به رژه بپردازند و پشتيباني خود را از جمهوري اسلامي و ملت بزرگ ايران و حضور خود را براي فداكاري در راه استقلال و حفظ مرزهاي كشور اعلام نمايند. ملت ايران موظفند از ارتش اسلامي استقبال كنند و احترام برادرانه از آنان بنمايند. اكنون ارتش در خدمت اسلام است و ارتش اسلامي است و ملت شريف لازم است آن را به اين سمت رسماً بشناسند و پشتيباني خود را از آنان اعلام نمايند. اكنون مخالفت با ارتش اسلامي كه حافظ استقلال و نگهبان آن است جايز نيست. ما و شما و ارتش برادرانه بايد براي حفظ امنيت كشورمان كوشش كنيم و به شرارت اشرار و اخلال مفسدين خاتمه دهيم.»
ايشان همچنين ماموريت ارتش را تشريح كردند: « افراد ارتش موظفند در داخل ارتش حفظ نظم و سلسله مراتب و ضوابط را بكنند. توجه ننمودن به اين مسايل موجب ضعف ارتش اسلامي مي شود و نظام را از هم مي پاشد. سربازان و درجه داران و افسران موظفند با ارتش به طور محبت و برادري رفتار نمايند و از ديكتاتوري كه در رژيم طاغوت بود اجتناب نمايند. ارتش اسلامي بايد با حفظ سلسله مراتب و نظام صحيح اسلامي و اطاعت كامل زيردست از مافوق و رعايت كامل مافوق از زير دست، اداره شود تخلف از اين امر ضد انقلاب است و مورد مؤاخذه خواهد بود.»
پس از صدور اين پيام تاريخي بود كه ارتش نيز به حمايت ها و اعتماد امام (ره) به شايستگي پاسخ داد؛ بطوريكه در غائله هاي داخلي پس از انقلاب بويژه در كردستان به سرعت براي تامين امنيت كشور وارد عمل شد. پس از آن نيز در زماني كه رژيم بعثي عراق جنگ تحميلي را آغاز كرد، یکی از اولين يگان هايي كه در برابر اين حملات صف آرايي كرد، يگان هاي ارتش بويژه نيروي زميني بود.
در طول هشت سال دفاع مقدس، نيروهاي سه گانه ارتش جمهوري اسلامي ايران آنچه در توان داشتند براي دفع تجاوز و كسب پيروزي و افتخار انجام دادند و مجموع توانايي ها و استعدادهاي بالقوه خود را بازيافتند و نشان دادند كه نيروهاي كارآمد، پرافتخار و پر قدرت هستند و آمادگي انجام هر مأموريتي را دارند كه شاهد اين امر نيز تقديم بيش از ۴۸ هزار شهيد در راه حفاظت از كيان كشور است.
امروز نيز ارتش جمهوري اسلامي ايران براي حفاظت در برابر هرگونه تهديد احتمالي آماده به ندای مقام معظم رهبری است و به گفته فرماندهان عاليرتبه، همه اينها مرهون دورانديشي ها و حمايت هاي مقام معظم رهبری است؛مردي كه خطاب به سربازان و بدنه ارتش فرمود:
“به ارتشی بودن خود افتخار کنید و همت خود را حفظ تقویت این ویژگیهای ممتاز قرار دهید.چنین ارتشی قطعاً در هر امتحانی سربلند بیرون خواهد آمد.”
محمدآرزومند/مدیر مسؤل پایگاه “اهوازخبر”
۱۳۹۹٫۰۱٫۲۹