ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۷ , آبان, ۱۳۹۶ | ۰۶:۵۶:۱۹
کد مطلب : 11506

بحران محرومیت در قلب تپنده اهواز!/باید با اولویت در جلسه هیئت دولت مطرح و چاره اندیشی شود/سه راه برون رفت از این معضل بزرگ

بحران محرومیت در قلب تپنده اهواز!/باید با اولویت در جلسه هیئت دولت مطرح و چاره اندیشی شود/سه راه برون رفت از این معضل

PicsArt_10-29-10.40.52

اهوازخبر؛منطقه منبع آب در شرق اهواز یکی از محلات کارگرنشین و از اولین مناطق شکل گیری حاشیه‌نشینی در اهواز به شمار می‌آید.این منطقه چه از لحاظ قدمت و چه از نظر وسعت و جمعیت،از بزرگترین سکونتگاه‌های غیر رسمی اهواز به شمار می‌آید.بیش از ۴هزار و ۹۰۰ نفر در قالب حدود ۸۱۸ خانوار در سکونت گاه های نا ایمن این منطقه زندگی می کنند. بسیاری از منازل این منطقه به علت ساخت غیرمجاز در حاشیه کوه‌ها یا تپه‌ها در معرض تهدید ریزش کوه  هستند.ریزش کوه در سال‌های اخیر جان تعدادی از ساکنان این منطقه را گرفته است.

محله منبع آب تنها چند دقیقه با مرکز کلانشهر اهواز فاصله دارد اما سایه محرومیت چنان بر این منطقه سایه افکنده است که ساکنان آن از بدوی‌ترین امکانات و‌ حقوق طبیعی شهروندان نظیر آب، گاز، شبکه فاضلاب، سیستم دفع آب‌های سطحی بی‌بهره هستند.علاوه بر این منبع آب  با مسایل و معضلات متعدد اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی از جمله ساخت‌وسازهای غیر مجاز، تصرف‌های غیر قانونی، نداشتن پروانه ساخت و سند قانونی، نارسایی خدمات شهری، اعتیاد، بیکاری، اشتغال کاذب و … مواجه است.

حاشیه‌نشینی یکی از آسیب‌های جدی در کشور است که قشر ضعیف جامعه با آن مواجه است.بنا بر آمار اعلام‌شده اهواز دومین شهر حاشیه‌نشین کشور است.

چندین روز از اتفاق مرگبار منبع آب اهواز می‌گذرد.حادثه‌ای که در آن ‌سنگ چند تنی روی سر اعضای دو خانواده فرود آمد.خانه‌ها به طور کامل تخریب شدند و افراد دو خانواده زیر آوار ماندند.قربانیان این حادثه دو کودک ۴ و ۶ ساله بودند که هنگام خواب در اتاقشان،زیر آوار جان سپردند.دو خانواده،سرگردان و بی‌سرپناه،در ماتم کودکان از دست رفته‌شان اشکها می‌ریزند.تنها سوگ از دست‌دادن فرزند و سرگردانی است که برای این دو خانواده مانده است.حادثه‌ تکراری است و پیش از این نیز کوه یک خانه دیگر را هم تخریب کرده بود.حالا دو خانواده عزادار،درحالی‌که هنوز شوکه‌اند،روزهای خود را سپری می‌کنند تا مسئولان فکری به حال آنها و بقیه همسایگانشان کنند.

ساعت ٧ صبح روز ٣٠مهرماه امسال بود که این حادثه رخ داد. در آن ساعت ناگهان صدای مهیبی سکوت خیابان شماره ٤ در کوی مجاهدین مرکز اهواز را شکست.دو خانه تخریب شد و آواری روی سر اعضای این دو خانواده فرو ریخت.بعد از این حادثه بازپرس شعبه یک دادسرای اهواز اعلام کرد که پس از انجام تحقیقات قضائی با مقصران حادثه برخورد قاطع و قانونی صورت می‌گیرد.

این درحالی است که شهردار منطقه ٧ اهواز زمانی که در جریان این حادثه مرگبار قرار گرفت،برای بررسی موضوع در محل حاضر شد که در این صحنه درگیری‌هایی رخ داد.ماموران پلیس نیز با حضور در محل آرامش را به منطقه بازگرداندند. اهالی این منطقه در اعتراض به شهرداری اهواز،خواستار جابه‌جایی خانه‌های ساخته‌‌شده در حاشیه کوه شدند.

البته،این تنها حادثه در این خیابان نیست.چند‌سال پیش هم سنگ دیگری روی یک خانه ریزش کرد و خانه‌ای خراب شد.خیابان شماره ٤ در کوی مجاهدین مرکز اهواز حالا ساکنانی دارد که بعد از این حادثه بیشتر از گذشته نگران هستند.با اضطراب در خانه‌هایشان زندگی می‌کنند،چراکه ممکن است باز هم آواری روی سرشان خراب شود. آنها این روزها در خانه‌هایشان احساس امنیت و آسایش نمی‌کنند.

محمدجعفر فلسفی در خصوص ساماندهی این منطقه به “اهوازخبر” گفت:فقر امکان جابه‌جایی را از مردم گرفته است.

رئیس شورای شهر اهواز در خصوص راههای جبران و برون رفت از این وضعیت افزود:سه راه برای مواجهه با این وضعیت می توان پیشنهاد داد.یکی اینکه مبلغ حدود ده میلیون تومان به هر خانوار جهت جابجایی از آن منطقه داده شود(که البته نوع اعطای این تسهیلات تا کنون مشخص نشده است).راه دوم اسکان در شهر جدید رامین است.و راه سوم اسکان در شهر شیرین شهر می باشد.

مهندس فلسفی در خصوص براورد و حجم این کار بزرگ گفت:این مسئله یک مشکل فرا استانی بوده و نیاز به یک عزم ملی برای برطرف کردن هرچه سریعتر می باشد.باید با اولویت در جلسات هیئت دولت مطرح شود و برای این مشکل چاره اندیشی گردد.