ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , اردیبهشت, ۱۳۹۶ | ۱۳:۵۷:۰۹
کد مطلب : 11022
غدیر(خلیل)ویسی شیخ رباط:

اهواز شایسته عنوان زیباترین شهر ایران است/از عبور بزرگترین رودخانه کشور در اهواز غافل بوده ایم

اهواز شایسته عنوان زیباترین شهر ایران است/از عبور بزرگترین رودخانه کشور در اهواز غافل بوده ایم

IMG_20170509_005139

به گزارش اهوازخبر،غدیر(خلیل)ویسی شیخ رباط اظهار داشت:شهر اهواز به دلایل مختلف شایسته عنوان زیباترین شهر ایران است.

وی بیان کرد:عبور بزرگترین رودخانه کشور از این شهر مزیتی است که تاکنون از آن غافل بوده ایم؛ کارون فقط یک رودخانه نیست یک منظرگاه بی نظیر است که احداث بزرگترین و زیباترین هتل های ساحلی و مکان های تفریحی و رفاهی را امکان پذیر می سازد.

ایشان گفت:من بر این باورم که مشارکت بخش خصوصی و حتی شرکت ها و صنایع بزرگ در توسعه فضاهای فرهنگی تفریحی و رفاهی شهر ضروری است.

غدیر ویسی بیان کردند:سالانه میلیون ها نفر از هموطنان در قالب کاروان های راهیان نور و یا گردشگران عادی از شهرهای اهواز، آبادان، خرمشهر، شوش شادگان و دیگر شهرها و یادمان های دفاع مقدس دیدن می کنند، یکی از دغدغه های اینجانب در شورای شهر آتی، توسعه فضاهای اقامتی،رفاهی و توسعه صنعت گردشگری از طریق جاذبه های اقلیمی است.کمک به تکمیل و راه اندازی باغ و موزه دفاع مقدس اهواز، توسعه صنعت هتل داری، و رونق تورهای گردشگری صنعتی و تاریخی با کمک بخش خصوصی یک ضرورت مغفول مانده است.

ایشان گفتند:تجدید ساختار بخش سرمایه گذاری کلان شهر یک ضرورت است.تجدید ساختار بخش سرمایه گذاری شهرداری کلان شهر اهواز را از جمله برنامه های این جانب است.  شهر اهواز و بسیاری از شهرهای خوزستان در دهه های اخیر در جذب سرمایه ناموفق بوده اند، بخشی از مشکل عدم علاقه  سرمایه گذاران و کارآفرینان بخش خصوصی، را موانع ساختاری در سازمان های متولی این امر از جمله شهرداری می دانم و بر این باورم اصلاح ساختار مدیریت شهری یکی از مهمترین برنامه های معطل مانده در این حوزه است.

وی گفت:صنایع بزرگ باید به توسعه کسب و کار مولد کمک کنند.بخش مهمی از ظرفیت ها و مزیت های طبیعی و اقتصادی کشور در استان بی استفاده مانده است.ممکن است ایجاد اشتغال یا جلب و جذب سرمایه مستقیما به شهرداری مربوط نشود اما بی تردید بدون مشارکت و حمایت شهرداری نیز راه به جایی نخواهد برد.

غدیر(خلیل)ویسی شیخ رباط گفتند:با توجه به حضور و فعالیت شرکت های بزرگ از جمله مناطق نفتخیز،فولاد، زیرمجموعه های وزارت نیرو و وزارت جهاد در اهواز را بسیار مهم تلقی کرد و گفت: باید گردش مالی این صنایع،در خدمت توسعه شهر بوده و  به ایجاد کسب و کار، اشتغال و رونق فرصت های تازه کارآفرینی کمک کند.تصفیه فاضلاب شهری و چرخه آب خام با توجه  به ورود بی رویه فاضلاب شهری به کارون، هم آیندگان و هم نسل فعلی ما را به خاطر قصور در مراقبت از رود بزرگ نخواهند بخشید.

ایشان اظهار داشتند:بر این باورم که  تعامل شورای شهر، شهرداری، آبفا و صنایع بزرگ در این زمینه یک ضرورت انکارناپذیر است.برای رفع مشکلات کارون برنامه کوتاه مدت و میان مدت دارم.تصفیه دوباره و حتی چندباره فاضلاب شهری که در کشورهای پیشرفته انری رایج است و جلوگیری از ورود پساب به رودخانه از مهمترین طرح هایی است که همزمان تامین کننده منافع زیست محیطی و هم بخشی از آب خام مورد نیاز صنایع مختلف از جمله نفت و فولاد خواهد بود.

وی گفت:در زمینه ورزش،با توجه به سابقه و پیشینه ورزشی چون فوتبال، باید برنامه های استعداد یابی از طریق توسعه ورزش محلات و مناطق جدی گرفته شود. از سوی دیگر باید به فرصت های مغفول مانده در زمینه ورزش های آبی نیز نظر داشت با توجه به فراهم بودن بستر مناسب برای برگزاری مسابقات قایقرانی، اسکی روی آب و سایر بازی های آبی، اهواز می تواند بهشت ورزش های آبی باشد. کافی است برنامه ریزی اجرای مسابقات با لحاظ شرایط آب و هوایی و  فصلی صورت گیرد آنگاه شاهد حضور انبوه علاقمندان از اقصی نقاط کشور خواهیم بود.

IMG_20170509_003344

ایشان در بخش دیگری بیان کردند:رونق سریع شهر اهواز در یک قرن گذشته، مدیون کشف نفت، ایجاد خط آهن و وجود رودخانه قابل کشتیرانی کارون بوده که این شهر را از حالت یک شهرک توسعه نایافته سنتی به شهری صنعتی و پر جنب و جوش بدل نموده و احداث پل های متعدد، مناطق مسکونی سازمانی و شرکتی، سینماها ، باشگاه ها ، ورزشگاه ها و مراکز مختلف فرهنگی، هویتی تازه برای این شهر دست و پا نموده است. بنابراین بخش هایی از بافت قدیمی، بناهای متاخرتر مناطق سازمانی، بخشی از میراث معنوی این شهر است که حفظ و ترمیم و تحویل آنها به نسل های آینده رسالت اصلی شهرداری و سازمان میراث فرهنگی است.

در پایان نگاهی به مهمترین ایده ها و برنامه ها حاج غدیر ویسی شیخ رباط می اندازیم:

توسعه حمل و نقل شهری

وسایل نقلیه عمومی یکی از مهمترین شاخص های توسعه یافتگی و بخشی از هویت شهرهای مدرن به حساب می آیند. در یک نگاه کلی تاکسی ها، مینی بوس و اتوبوس ها و قطارهای شهری سه رکن اساسی زیرساخت حمل و نقل درون شهری اند که انحصارا سفرهای درون شهری را سامان می دهند.

یکی از مهمترین وظایف شهرداری ها نظارت بر نوسازی،نرخ گذاری و ساماندهی به ایستگاه ها و مسیرهای حرکت این قبیل وسائط است.

در بسیاری از شهرهای ایران و بویژه در اهواز وضعیت حمل و نقل درون شهری بسیار آشفته است. تجمع خودروهای شخصی، عدم رعایت مقررات راهنمایی، و بسیاری از معضلات دیگر موحب شده تا ضمن اخلال در سفرهای درون شهری،اثر نظارت شهرداری و امنیت مسافران کمرنگ شود. یکی از برنامه های اینجانب در دوره پیش رو سامان دادن به وسایط نقلیه درون شهری است.

ساماندهی به معضل راه بندان و سد معابر

تفکیک و تبدیل زباله ها به مواد قابل مصرف 

دفع بهداشتی زباله های شهری یکی از معضلات کلان شهرهاست که با گذشت زمان و تنوع اقسام زباله ها مشخص شده است هیچ یک از شیوه های سنتی از قبیل دفن و سوزاندن جواب گوی حجم روبه افزایش زباله ها نیست. انتشار بوی مشمئزکننده،جاری شدن شیرابه ها و تولید گازهای سمی که گاه منجر به آتش سوزی می شود منطقه ای مانند برومی را تقریبا غیر قابل سکونت بدل کرده است.

توسعه فضاهای فرهنگی و احیای تئاتر

اجرای نظام پیشنهادها در شهرداری های مناطق

افزایش تعداد پارکینگ های عمومی در مراکز شهر و بازارهای جدی

سامان دهی به گذرگاه ها، خیابان ها و معابر عمومی