ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۵ , خرداد, ۱۳۹۹ | ۲۲:۰۲:۴۲
کد مطلب : 12847
به بهانه تشکیل مجلس یازدهم؛

انقلابی بودن فراتر از اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی

بسم‌الله الرحمن الرحیم به بهانه تشکیل مجلس یازدهم.. انقلابی بودن فراتر از اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی.. ‏‎تلاش حدود هفت هزار نامزد […]
بسم‌الله الرحمن الرحیم

به بهانه تشکیل مجلس یازدهم..

انقلابی بودن فراتر از اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی..

‏‎تلاش حدود هفت هزار نامزد حاضر در صحنه رقابت‌های انتخاباتی مجلس یازدهم در مرحله اول به پایان رسید و تکلیف اکثریت کرسی‌های نمایندگی مجلس شورای اسلامی برای چهار سال آینده روشن شد. بر اساس نتایج بدست آمده، مجلس آینده در اختیار اکثریتی با نام جریان انقلابی خواهد بود.

‏‎در آستانه هفتم خرداد و آغاز به کار مجلس یازدهم، به عنوان دو تن از فعالان سیاسی و منتصب به جریان انقلابی نکاتی را در خصوص انقلابی بودن مجلس و جایگاه خطیر آن، بایدها و نبایدها به عرض منتخبان مردم برسانیم.

در چهار دهه گذشته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به تناوب سکان اجرایی و قانون‌گذاری کشور در اختیار جریان‌های سیاسی شناخته شده تحت عناوین راست و چپ، اصول‌گرا و اصلاح‌طلب و … قرار گرفته است. آن‌چه مسلم است وجود مشکلات عدیده‌ای که امروز ملت بزرگ ما با آن روبرو است، نتیجه عدم کارایی بخشی از سیاست‌های اجرایی توسط دولت‌ها و تضعیف بعد نظارتی مجلس و حرکت بخش از مدیران به سمت نوعی اشرافی‌گری و نگاه متولیان به خارج از مرزها و قدرت‌هایی است که خود در ایجاد این مشکلات برای ملت سهیم هستند.

گفتمان انقلابی، ادامه همان گفتمانی است که در سال۵۷ با پیروزی انقلاب اسلامی، نظام سیاسی را پایه‌گذاری کرد که به دنبال رفع تبعیض و بی‌عدالتی در جامعه بود. این گفتمان در اندیشه امام راحل(ره) و رهبری معظم انقلاب از وزن قابل توجهی برخوردار بوده و می‌باشد.
وظیفه مردم و بخصوص جوانان انقلابی در این برهه و پس از انتخاب وکلای خود، وظیفه‌ی خطیری است؛ مطالبه‌گری و استقرار نظام مدیریتی علمی و کار جهادی و انقلابی در بدنه اجرائی کشور که تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی است باید ادامه یابد و این‌بار جوانان انقلابی، افراد را معیار انقلابی بودن نمی‌دانند بلکه عملکرد آنهاست که وزن آن‌ها را در این مسیر مشخص می‌کند و اجازه داده نخواهد شد که افرادی پشت نقاب انقلابی‌گری پنهان شده‌ و هم‌چنان ناتوان از عمل انقلابی باشند.

پس از این مقدمه لازم است نکات ذیل را به عرض منتخبین محترم برسانیم:

‏‎بدون شک خطر بزرگی که مجلس یازدهم را تهدید می‌کند(و به طبع جریان انقلابی را)، افتادن به ورطه سیاسی‌کاری است. وقت و انرژی مجلس اگر در دعواهای داخلی خانه ملت هدر رود در واقع فرصت کار و خدمت هدر رفته است. کشمکش‌های داخلی مجلس یازدهم، جایگاه جریان انقلابی در کشور را خدشه دار خواهد نمود.

این مجلس شکل گرفته از نارضایتی مردم از وضعیت اقتصادی و معیشتی است؛ لذا باید تمام تمرکز مجلس بر برون رفت از وضعیت فعلی باشد و نباید انرژی آن صرف درگیری‌های حاشیه‌ای و بحث‌های بی‌فایده شود.

دولت و سیستم اجرائی باید با نظارت دقیق مجلس به ریل خدمت‌گذاری برگشته و در پی پاسخ عملی به مطالبات به حق انباشته شده آنها در طول هفت سال گذشته باشد؛ البته این مهم باید بدون عقده‌گشایی و کشمکش‌های بی‌حاصل سیاسی و با پیشه‌کردن پیگیری مستمر، اصلاح قوانین لازم همراه با صبر و متانت انقلابی باشد.

در چهار دهه گذشته، تفرقه و نزاع‌های بی‌مورد جناحی و سیاسی سبب از دست رفتن فرصت‌های خدمت‌گذاری و معطل ماندن ظرفیت‌های کشور و متاسفانه ایجاد یاس و ناامیدی در میان بخش‌های مختلف جامعه شده است.

در مقایسه بین جامعه مطلوب ترسیم شده در قانون اساسی و جامعه امروز می‌توان گفت که نظام جمهوری اسلامی در کسب استقلال سیاسی، نظام تصمیم‌گیری، زیرساخت‌های دفاعی و تعدادی از علوم، موثر عمل کرده است ولی در جبهه‌های اقتصادی، عدالت اجتماعی، بخش‌هائی از حوزه فرهنگ و هنر، تربیت مدیران، ریشه‌کنی فقر و فساد و تبعیض، عملکرد مناسبی بر جای نگذاشته است.

شاخص‌هایی چون نرخ بیکاری، نرخ رشد اقتصادی، رقابت‌پذیری عرصه اقتصاد، نامناسب بودن فضای کسب و کار، درآمد سرانه، تولید ناخالص ملی و… همگی بیان‌گر عقب افتادن چرخ اقتصاد و تولید و در یک کلام، فاصله گرفتن پیشرفت و توسعه کشور در رسیدن به اهداف سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ است.

مجلس یازدهم با در اختیار داشتن یک فرصت طلائی ۴ ساله از ۵ سال باقیمانده از نقطه پایانی سند چشم‌انداز، با پرهیز از اتلاف انرژی خود در دعواهای سیاسی ( مانند صحبت‌هایی که این روزها در مورد ریاست مجلس رد و بدل می‌شود) با استفاده از کارشناسان حوزه‌های مختلف در کشور و استان‌ها، پرهیز از دفع گروهی و جناحی و حرکت به سمت جذب حداکثری که مد نظر رهبر معظم انقلاب و مردم، همکاری دو قوه دیگر، توجه به منویات مقام معظم رهبری، پرهیز از حرکت به سمت منافع فردی، مردم‌داری، توجه و تمرکز بر رفع تنگناهای معیشتی مردم، گره‌های اقتصادی و توجه به شعار جهش تولید و از همه‌ مهم‌تر نصب العین قرار دادن تقوای الهی و تأسی به شهیدان والامقام انقلاب، دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم بخصوص سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی، می‌توانند گام مهمی را در تحقق آرمان‌های انقلاب و نظام اسلامی بردارند.

در این مسیر هیچ عقد اخوتی با هیچ‌کس نبسته‌ایم و تنها معیار، انقلابی ماندن است.

ومن‌الله توفیق

دکتر یاور شاهولی
مهندس محمد نوری ممبینی