ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۳ , شهریور, ۱۳۹۶ | ۱۶:۲۰:۵۲
کد مطلب : 11419

انتخاب شهردار اهواز و چند نکته!؟

انتخاب شهردار اهواز و چند نکته!؟

images (18)

اهوازخبر؛با پایان انتخابات شورای شهر اهواز،خیلی زود شایعاتی مبنی بر احتمال شهردار شدن چندین گزینه بومی و غیربومی در فضای حقیقی و مجازی در حال پخش و نهایی شدن است.

باید باور داشته باشیم انتخاب شهردار از اختیارات شورای شهر است و اعضا محترم شورا این حق و وظیفه را دارند که هرشخصی را که شایسته شهرداری یزد می دانند با اکثریت آراء برای ۴ سال انتخاب کنند و هیچ کس جز اعضا محترم شورا،حق دخالت!(نظارت)در کار انتخاب شهردار را ندارد.

اما نیک می دانیم  بیش از نیمی از اعضا شورا شهر اهواز از طریق لیست واحد جمنا وارد شورا شده اند و طبیعی است که در انتخاب شهردار هم اعضا شورا باید با هماهنگی شورای مشورتی دست به انتخاب شهردار جدید بزنند و از اینرو هر نوع گمانه زنی در حال حاضر متصور است.

بر اساس تجربه،شوراها معمولا در انتخاب شهردار از ۳ الگو تبعیت می کنند؛

اول ) شهردار کم تجربه،شورای شهرداری

شورای شهر دست به انتخاب شهرداری میزند که تابع محض شورا باشد.معمولا این افراد یا کم تجربه اند ویا….

شهردار منتخب به علت عدم شایستگی و تجربه کافی زیر سایه شورا به مدیریت شهرداری می پردازد ومدیریت شهر عملا سلیقه ای وبی برنامه وتحت نفوذ اعضا شورا وبخصوص رییس شورا قرار دارد وبه روزمرگی و رقابت بین اعضا شورا برای پیگیری طرح های منسوب به خود می گذرد.

دوم ) شهردار لابی ساز،شورای غیر منسجم

شهردار با استفاده از شکاف موجود بین اعضا شورا شهر با لابی کردن با تعدادی از اعضا شورا(نصف +۱ ) مدیریت کامل شهرداری را بدون نظارت شورا در دست می گیرد.

به علت عدم انسجام شورا  و بالطبع عدم نظارت مالی و پروژه ای بر عملکرد شهرداری،شورا از کارکرد اصلی خود جدا شده وبه روز مرگی رو می اورد.

سوم ) شهردارشایسته،شورای کارامد و منسجم

این الگو بهترین حالت است در این الگو نوع همکاری شهردار و شورا نه در رقابت با هم که با مشارکت و تعامل باهم می  باشد.

شهردار عامل اجرایی برنامه های شورا وعضو دیگر شورا می باشد.در این الگو اعضا شورای شهر علیرغم تنوع سلیقه ها در پیگیری برنامه های مدیریت شهری منسجم عمل می کنند.

حال باید ماند و دید که پروسه انتخاب شهردار اهواز در آینده ای نه چندان دور از کدام سناریو پیروی می کند!؟