ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , اردیبهشت, ۱۴۰۰ | ۲۱:۱۴:۴۹
کد مطلب : 13373

انتخابات پرشور،مشروعیت نظام و آبروی بین المللی/انتخاب دولت انقلابی با حضور حداکثری ملت

انتخابات پرشور،مشروعیت نظام و آبروی بین المللی انتخاب دولت انقلابی با حضور حداکثری ملت ✍️ یادداشتی ازسید عابدین موسوی،حقوقدان و […]

انتخابات پرشور،مشروعیت نظام و آبروی بین المللی
انتخاب دولت انقلابی با حضور حداکثری ملت
✍️ یادداشتی ازسید عابدین موسوی،حقوقدان و فعال اجتماعی

اهوازخبر؛انتخابات به عنوان یكی از عرصه های تجلی مشاركت سیاسی از ابتدای انقلاب تا كنون توانسته است تا رابطه متقابل میان ملت و نظام را به نمایش بگذارد.
یکی از مصادیق مشروعیت یک حکومت، رغبت مردم به ادامه حیات سیاسی آن، توسط آراء مردمی است. در واقع این مردم هستند که می‌توانند وجود و عدم وجود آن را با مشارکت حداکثری و حداقلی اعلام کنند.
با پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ هجری خورشیدی و با پایان حكومتی استبدادی كه در آن انتخابات ها به صورتی فرمایشی برگزار می شد و رژیم با دخالت و اعمال نفوذ خود، افرادی همسو با سیاست های خود را به مجلس می فرستاد، امام خمینی(ره) مبنای حكومت ایران را بر پایه اراده مردم استوار ساختند و بر حضور تمام قشرهای جامعه در انتخابات آزاد تاكید كردند.
انتخابات ریاست جمهوری در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ با توجه به شرایط داخلی و خارجی حساسترین انتخابات ریاست جمهوری ایران است و تحریک و تشویق مردم برای حضور در پای صندوق های رای گیری به چیزی شبیه معجزه نیاز دارد.

در واقع انتخابات این دوره ریاست جمهوری ایران از منظری بیش از یک انتخابات، یک رفراندوم خواهد بود لذا شرکت و عدم شرکت در آن باید با درک و پذیرش این پیش فرض باشد.

در اینکه جمهوری اسلامی به عنوان یک نظام سیاسی با توجه به مشکلات عدیده داخلی و خارجی و عملکرد چهل ساله خود با بحران جدی مواجه است تردیدی وجود ندارد. این بحران با کاهش محسوس مشارکت مردم در انتخابات می تواند در کنار چالش های متعدد مشکلات ایران، سبب بحران مشروعیت از منظر درونی و بیرونی شود.
انتخابات ریاست جمهوری، انتخاباتی از جنس انتخابات مجلس یا شوراهای شهر نیست بلکه انتخاباتی مورد توجه ویژه در سطح بین‌المللی است. نه قدرت های بزرگ بلکه کشورهای کوچک و بزرگ پیرامونی نیز به نحوه و میزان مشارکت در آن توجه می کنند و بر اساس آن سیاست ها و مواضع خود را در قبال ایران تنظیم خواهند کرد.
انتخابات از منظرامام خمینی( ره)
امام خمینی(ره) انتخابات را یكی از مهم ترین رویكردهای سیاسی برای حفظ اسلام و حكومت اسلامی می دانستند و همواره بر اهمیت آن در تمامی دوره ها تاكید داشتند، ایشان همواره روز برگزاری انتخابات را بسیار سرنوشت ساز عنوان می كردند.
«فراهم كردن شرایط انتخابات آزاد، حضور همگانی در انتخابات، شیوه های انتخاب فرد اصلح، اهمیت انتخابات و نقش مردم، میدان ندادن به دشمنان اسلام در انتخابات، پرهیز از اختلاف در انتخابات و لزوم هوشیاری رأی دهندگان»مهم ترین محورهای سخنان بنیانگذار انقلاب درباره انتخابات است.
امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی همواره انتخابات را امری بسیار مهم در تعیین سرنوشت یك كشور می دانستند و بر حضور همگانی در این رویداد مهم تاكید و فراهم كردن شرایط انتخابات آزاد را به عنوان مهمترین وظیفه دولت ها قلمداد می كردند.
انتخابات ازمنظر رهبرمعظم انقلاب
رهبرمعظم انقلاب هم دراین زمینه علاج دردهای مزمن کشوررا در پرشوربرگزارشدن انتخابات و حضور عمومی مردم و انتخاب اصلح و مناسب در انتخابات ریاست جمهوری بیان می کنند
ایشان انتخابات رادر کشور ما یک فرصت بسیار بزرگ می دانندکه نباید از دست داده شود . مخالفین جمهوری اسلامی نمی خواهند از این فرصت استفاده شود. این یک امکان برای ملت است. یک ظرفیت بزرگ برای پیشرفت کشور است. شور انقلابی مردم را نشان می دهد وقتی مردم در انتخابات شرکت کنند و شور خود را نشان دهند موجب امنیت کشور و پس زدن طمع دشمن می شود. هرچه انتخابات پرشورتر و با اقبال عمومی مردم بیشتر همراه شود اثرات و منافعش برای کشور و مردم بیشتر خواهد بود.

ایشان تاکیدمی کنند: دشمن این را نمی خواهد لذا نزدیک انتخابات که می شود شروع می کنند می گویند آزادی نیست، گاهی می گویند مهندسی است و …برای اینکه مردم را دلسرد کنند. حقیقت این است که انتخابات برای کشور یک افتخار و فرصت است یک ذخیره و امکان است که اگر شرکت پرشور مردم باید به آینده کشور کمک می کند. اگر این شرکت پرشور با انتخاب درست همراه شود که نیروی کارآمد و باایمان و پرانگیزه و علاقمند به کا ر انتخاب شود نور علی نور است و آینده کشور را تضمین خواهد کرد.
همچنین صرفِ امنیت، یکی از نعمت های انتخابات پرشکوه می باشد که نصیب مردم می‌گردد و بعد از آن، درستی انتخابات هست که زندگی معیشتی شان را تضمین خواهد کرد…
نکته پایانی
سخنی با ملت عزیز ایران
انتخابات تجلی گاه و عرصه تعیین سرنوشت هر جامعه و هر شهروند برای تصمیم گیری و تصمیم سازی به منظور بهبود شرایط جامعه و حرکت به سمت تغییرات برجسته و محسوس و قابل لمس است
پس با حضور حداکثری از جان خود در مقابل دشمنان محافظت کرده و با بینش و آگاهی در انتخابات، معیشت خود را اصلاح کنیم.
و بنا به توصیه رهبر معظم انقلاب هرکس ایران عزیز، امنیت میهن و آبروی وطن را دوست دارد و در پی حل مشکلات است، باید در پای صندوق رأی حضور یابد تا عزم و اقتدار ملی ایرانیان بار دیگر به منصه ظهور برسد.