ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , آذر, ۱۳۹۸ | ۱۹:۴۴:۳۲
کد مطلب : 12405
تحلیلی پیرامون انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه اهواز،باوی،کارون و حمیدیه؛

از انتخابات چه خبر؟

اهوازخبر؛انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی عملا پس از ۴ سال وارد فضای رقابتی حساسی شده و به نظر می […]

اهوازخبر؛انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی عملا پس از ۴ سال وارد فضای رقابتی حساسی شده و به نظر می رسد کشور یکی از برهه های تاریخی خود را سپری می کند.
عملگرایان خوزستان برای ورود به خانه ملت پا به عرصه رقابت گذاشته و سنگ محک خود را در میدان حضور،ظهور داده اند.در این میان شهر اهواز شرایط پیچیده تری دارد.عقب افتادگی ها یا احساس پیشرفت منفی(پسرفت)در استان و خصوصاً اهواز در کنار فقر،بیکاری،تورم،فضای نامناسب شهری،آلودگی هوا و … مردم را در شرایط روانی خاص قرار داده و البته این شرایط نابهنجار در صورتی که با حضور در پای صندوقهای رای پایان پذیرد قطعاً ترقی خواه می گردد.
در شهر اهواز کاندیداهای فراوانی و با سلایق مختلف و متعدد پا به میدان انتخابات گذاشته اند.
حضور تمام قد عبدالحسین مقتدایی،سید رضا فلاحی مقدم، مسعود اسدی،شبیب جویجری،حمید زنگنه،سید کریم حسینی،جبار سعیداوی،همایون یوسفی،سید شکرخدا موسوی،جواد الباجی،علی عماد،ناصر سودانی،ابراهیم منصور نژاد،علی ساری و چندین و چند تن دیگر ک،که بر اساس اقبال عمومی مردمی می توانند به عنوان کاندیدا رقابت تنگاتنگی در کارزار انتخابات رقم بزنند.
برطبق بیشتر بررسی ها و نظرسنجی های غیر رسمی عبدالحسن مقتدایی استاندار سابق خوزستان که حاصل تصمیمات شجاعانه اش در راستای منافع استان،بخصوص در مبحث تردد خودروهای اروندی به همه نقاط خوزستان و هنچنین خاطره تودیع و معارفه معروفش،فردی است که اگر انتخاب شود قطعا می تواند فردایی بهتر برای خوزستان را رقم بزند.

دکتر سید کریم حسینی نیز با سوابق اجرایی مختلف و با پشتوانه قوی در دوره های گذشته و همچنین اقبال عمومی در بیشتر اقوام و طوایف از شانس بالایی برخوردار است.
دکتر حیصمی مدیرکل پیشین آموزش و پرورش استان خوزستان به خاطر مقبولیتش نزد طوایف و قبایل عشایر عرب و همچنین نزد اکثر اصلاح طلبان استان از شانس مناسبی برخوردار است.
سید رضا فلاحی مقدم،رئیس سابق سازمان ملی جوانان استان و مشاور استاندار اسبق خوزستان و همچنین عضو اسبق شورای کلانشهر اهواز با پشتوانه مردمی و مقبولیت عامه در بین عشایر عرب و خوانین بختیاری و سایر اقوام بزرگ خوزستان از عقبه مناسبی جهت پیروزی در انتخابات برخوردار است.
مسعود اسدی رئیس مجمع امور صنفی کشاورزان استان به علت مقبولیت عمومی در میان اکثر طوایف بختیاری از یک سو و از آن مهمتر محبوبیت گسترده نزد کشاورزان حوزه انتخابیه اهواز،کارون،باوی و حمیدیه،که تقریبا تماماً از عشایر عرب می باشند وی را به عنوان معدود کاندیدای بختیاری دارای پایگاه مستحکم رای در میان عشایر عرب تبدیل کرده است.
سایر کاندیداهای مقتدر مثل علی عماد با سابقه معاونت استانداری خوزستان،حمید زنگنه نماینده اسبق مجلس در حوزه انتخابیه اهواز،ناصر سودانی نماینده اسبق مردم در مجلس شورای اسلامی،شبیب جویجری نماینده سابق مجلس شورای اسلامی،سید شکرخدا موسوی نماینده سابق مجلس، ابراهیم منصور نژاد،جبار سعیداوی و… که احتمالاً جزو کسانی خواهند بود که طبق بررسی های میدانی از جایگاه مناسب تری نسبت به بقیه کاندیداها برخوردارند و به احتمال بسیار زیاد اگر با همین وضعیت انتخابات برگزار شود رقابت برای کسب ٣کرسی بهارستان بین اسامی پیش گفته به پایان خواهد رسید.
در این بین نباید از نامهایی چون جواد الباجی،علی ساری و همایون یوسفی به سادگی عبور کرد.نامهایی که با یک تحلیل میتوان گفت که عمر سیاسی شان به پایان رسیده و با یک نگاه متفاوت نمی توان از سبد رای و لیستهای نهایی احزاب به راحتی گذر کرد.
نکته قابل توجه حضور جوانان با انگیزه های بسیار فراوان و پتانسیل های متفاوت در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و گام دوم انقلاب می باشد که می تواند تحول بزرگی را بروز داده و منجر به پوست اندازی شگرف گردد.جوانان با پتانسیل بسیار بالا و بالقوه که میتوانند نمود اعلای گام دوم انقلاب باشند.نامهایی چون محمدنوری ممبینی،احمد سراج،مجتبی یوسفی،محمد سرکوهکی،محمد امیر و اکبر یاوری که به عنوان شگفتانه و بر اساس اقبال عمومی جوانان و نخبگان،میتوانند راهی بهارستان شوند.
البته نکته ای که نباید مغفول بماند نگرانی از تایید صلاحیت نهایی برخی از کاندیداها می باشد که میتوان گفت،فارغ از این دیدگاه،نامزدها می توانند با اقدامات حساب شده در روزهای پیش رو تا روز انتخابات،رقابت تنگاتنگی داشته و تنور انتخابات را گرم تر کرده و چه بسا شگفتی ساز انتخابات اهواز شوند.

پایگاه خبری تحلیلی اهوازخبر در نگارش های بعدی به تفصیل در خصوص جهت گیری های حزبی هر یک از کاندیداها و لیستهای محتمل و احتمال کناره گیری کاندیداها و سایر تحلیل ها در خصوص انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه اهواز،کارون،باوی و حمیدیه خواهد پرداخت.

محمدآرزومند/مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی اهوازخبر