ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۱۴ , فروردین, ۱۳۹۶ | ۲۱:۰۲:۱۶
کد مطلب : 10814
به‌ سوی شورای پنجم؛

از اعلام کرسی‌های شورای شهر تا شایعه‌سازی برای کاهش مشارکت مردمی!!

از اعلام کرسی‌های شورای شهر تا شایعه‌سازی برای کاهش مشارکت مردمی!!

زمان ابلاغ نتایج نهایی بررسی صلاحیت نامزدهای شوراها

عضو هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها از ابلاغ نتایج نهایی بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراها از سوی فرمانداری‌ها در دوم اردیبهشت خبر داد. قاسم میرزایی‌نکو، عضو هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا با اشاره به بررسی صلاحیت داوطلبان پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، گفت: ثبت‌نام از داوطلبان پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا از روز ٣٠ اسفند سال گذشته تا پایان ششم فروردین امسال انجام و هم‌زمان پرونده آنها به مراکز چهارگانه (قوه قضائیه، ناجا، وزارت اطلاعات و ثبت احوال) برای استعلام، ارجاع شده است. وی افزود: هم‌اکنون صلاحیت داوطلبان پنجمین دوره انتخابات شوراها در هیئت‌های اجرائی در حال بررسی است که نتایج نهایی آن در روز دوم اردیبهشت از طریق فرمانداری‌ها به آنها ابلاغ می‌شود.  عضو هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها تصریح کرد: طبق قانون انتخابات شوراها، در صورتی که هرکدام از داوطلبان نسبت به نتایج بررسی صلاحیت‌ها شکایت یا احیانا اعتراضی داشته باشند، اعتراض آنها در هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اعلام کرسی‌های شورای شهر در سراسر کشور
کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات کشور جدول تعداد اعضای اصلی شوراهای اسلامی شهر در سراسر کشور را منتشر کرد. بنا بر این گزارش، جدول منتشرشده از سوی کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات کشور به تفکیک تعداد اعضای اصلی شوراهای اسلامی در تمام شهرهای سراسر کشور اعلام شده است. براین‌اساس شهر تهران با ٢١ عضو در صدر فهرست مذکور قرار دارد و پس از حوزه انتخابیه تهران، ری و شمیرانات، مشهد و… با ١٥عضو و پس از آن شهرهایی چون شیراز، اهواز، قم و… با ١٣ عضو در رده‌های بعدی قرار دارند. کمترین تعداد کرسی‌های شوراهای شهر و روستا به پنج عدد می‌رسد که شامل شهرهایی چون منجیل، سیاهکل و رودسر می‌شوند.

تهیه سامانه‌ای برای  نظارت بر   روند تجمیع آرا

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر تهران از تهیه مکانیسم و سامانه‌ای برای نظارت بر روند تجمیع آرا و اعلام تخلفات کاندیداهای انتخابات شوراها خبر داد. محمدرضا بادامچي تلاش برای طراحی سامانه نظارت بر تجمیع آرا را از جمله موارد مهم در جلسات هیئت نظارت شهرستان تهران عنوان و اظهار کرد: ما دنبال تهیه سامانه‌ای هستیم تا بعد از مرحله شمارش آرا در شعبات بتوان بر روند تجمیع آرا نظارت کرد؛ موضوعی که در نهایت به رعایت حقوق داوطلبان منجر می‌شود. بادامچی توضیح داد: در شعبه‌های اخذ رأی ناظراني حضور دارند که رأی‌های شمارش‌شده را در سامانه‌ای وارد می‌کنند.

شایعه‌سازی برای کاهش مشارکت مردمی
علیرضا رحیمی،رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا در استان تهران، با تکذیب شایعاتی که در روزهای اخیر درباره روند تأیید صلاحیت‌ها منتشر می‌شود، تضعیف انگیزه داوطلبان و کاهش مشارکت را انگیزه اصلی این اقدامات دانست و گفت در قانون برای استعلام درباره سوابق نامزدها مرجع پنجمی ذکر نشده است. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: آنچه از سوی هیئت نظارت بر انتخابات انجام می‌شود، براساس مر قانون خواهد بود و مراجع چهارگانه نیز نظر خود را کتبا به هیئت اجرائی منعکس کرده و هیئت‌های اجرائی و نظارت نیز براساس این استعلام‌ها نسبت به بررسی صلاحیت نامزدها اقدام خواهند کرد. او در پاسخ به سؤالی درباره تفاسیر مختلفی که ممکن است درباره نحوه انجام استعلام‌ها صورت گیرد، گفت: ملاک برای ما تصریح قانون است، نه تفسیر قانون و این در حالی است که اگر نیاز به تفسیر قانون باشد، بنا بر همین قانون وظیفه آن برعهده مجلس شورای اسلامی است.