ایرنا مناطق نفتخیزجنوب اهوازخبر شرکت ملی حفاری دانا آب و فاضلاب اهواز مقام معظم رهبری خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار خبر: ۲ , شهریور, ۱۳۹۶ | ۲۱:۲۱:۳۴
کد مطلب : 11417

اتوبان اصفهان – اهواز دوطرفه است/شهرداری کلانشهر اهواز میدان کسب تجربه نیست/آزمون سخت شورای پنجم در انتخاب شهردار اهواز

اتوبان اصفهان – اهواز دوطرفه است/شهرداری کلانشهر اهواز میدان کسب تجربه نیست/آزمون سخت شورای پنجم در انتخاب شهردار اهواز

67980-th4

تاکنون دو تن از گزینه های اصلی مدنظر منتخبان کلانشهر اهواز در نشستهای حقیقی و مجازی با اعضای شورا،با ارائه برنامه‌های جامع،اقبال بیشتر را به طرف خود جلب نمودند،که یکی از آن‌ها مهدی جمالی نژاد شهردار قبلی اصفهان و دیگری سیدکریم حسینی می باشند.

به گزارش اهوازخبر و بعد از آغاز رسمی پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و در آخرین ساعات و روزهای بررسی گزینه‌های شهرداری اهواز بود که دو تن از دیگر گزینه های مدنظر منتخبان شورا به ارائه برنامه‌ پرداختند که یکی از آن‌ها مهدی جمالی نژاد شهردار قبلی اصفهان پس از ارائه گزارشی از عملکرد خود در زمان تصدی مسئولیتش،از ادامه این مسئولیت از منتخبان دوره پنجم شهر اصفهان درخواست معافیت کرد؛البته باید نگریست که جمالی نژاد خود خواهان این مساله بوده یا شرایط او را به این سمت برده است.

حال در این چند روز آزمونی سخت پیش روی منتخبان دوره پنجم شورای اسلامی شهر است که شهرداری در شأن و خور کلان‌شهر اهواز انتخاب کرده تا نه‌تنها جایگاه اهواز در ایران!! نزول پیدا نکند بلکه روز به روز بر افتخاراتش!! افزوده شود.

شهردار جدید باید برنامه های خود را بر اساس «اهواز پایدار،ارتقاء رفاه و مشارکت شهروندان» تدوین کرده که در قالب آن به نقاط قوت و مشکلات شهری با رعایت آینده‌نگری به‌صورت ویژه توجه کند،همچنین گزینه شهرداری اهواز میبایست آمادگی خود را به‌منظور همکاری با شورا و سایر دستگاهها اعلام کرده و پیگیر مشکلات اهواز در سطح ملی! باشد.

باید بپذیریم که مشکلات اهواز برخلاف سایر شهرهای ایران به یک و یا دو حوزه ختم نخواهد شد بلکه به چالش ها و حتی بحران های ملی و منطقه ای خصوصا از لحاظ فرهنگی و اجتماعی منتج می گردد. برای درک بهتر بهتراست به محله های حاشیه نشین شهر سری بزنید،به برخی منطقه های کمتر برخوردار سرکی بکشید و تنوع چالش های فرهنگی هر محله را با عمق نیازهای خدمات شهری اش مقایسه کنید.

هر چند همه دولت ها و همه شهرداران و شوراهای قبلی خدماتی داشته اند اما باید اقرار کرد که سطح این خدمات بسیار پایین تر از نیاز واقعی این مناطق بوده و بررسی معضلات فرهنگی و اجتماعی این مناطق نیز شما را به یک فرضیه رهنمون میکند که “تاثیر مستقیم خدمات شهری بر معضلات اجتماعی فرهنگی” بی فایده بوده است.

خدمات شهری(که در ظاهر امری کاملا سخت افزاری است)در مناطقی از اهواز نه تنها باعث رضایت مردم بلکه می تواند مسبب تحولات عمیق فرهنگی باشد.پس بنا بر آنچه گفته شد، بخوبی می توان دریافت که “شهرداری میدان کسب تجربه نیست”!و برای چیره شدن بر مشکلاتی که دامنه تاثیرات ملی دارد حداقل باید از یک نیروی با “توان ملی” استفاده کرد.

هر چند در ظاهر غیرممکن است اما واقعا شهردار اهواز باید از حیث توان مدیریت شهری در حد و اندازه های شهرداران تهران،اصفهان و یا مشهد و حتی بالاتر باشد،با این نگاه خارج از تصور نیست که چهره ای ملی و توانمند سکان هدایت این مجموعه را بدست گیرد،همانگونه که در دوران دفاع مقدس همین چهره ها از سراسر کشور جمع شدند و خوزستان را آزاد کردند،گویا امروز هم باید همان نیروهای جهادی و انقلابی و کارآمد جمع شوند و آبادش کنند.

بدیهی است که وقتی از نیروی با توان ملی سخن می گوییم بدین معنا نیست که باید گزینه های بومی را رد کنیم.امروز مدیرانی از خوزستان هستند که در میادین مختلف امتحان پس داده و رشد کرده اند.ممکن است نیروی بومی هم داشته باشیم که توان اجرایی و توان مدیریتی در حد مدیران ملی داشته باشد،اما مهم است که در انتخاب شهردار اهواز درگیر نام ها و نشان ها نشویم.